Roger Federer (1 ATP) a mai facut un pas in drumul sau catre al saselea titlu de la Indian Wells, dupa ce l-a invins in doua seturi pe francezul Jeremy Chardy (100 ATP), scor 7-5, 6-4. A 15-a victorie din tot atatea partide disputate in acest an i-a adus elvetianului calificarea in sferturile de finala ale competitiei din desertul californian.

Roger Federer, la Indian WellsFoto: atpworldtour.com

In runda urmatoare de la Indian Wells, Federer il va intalni pe sud-coreeanul Hyeong Chung (21 ani, locul 26 ATP), care a trecut in optimi de uruguayanul Pablo Cuevas (34 ATP), scor 6-1, 6-3.

Federer si Chung s-au intalnit in luna ianuarie, in semifinalele de la Australian Open, sud-coreeanul abandonand in setul al doilea, la scorul de 6-1, 5-2 pentru elvetian.

Roger Federer s-a impus de cinci ori la Indian Wells, in 2004, 2005, 2006, 2012 si 2017.

Rezultatele inregistrate in optimi:

Roger Federer (Elvetia/N.1) - Jeremy Chardy (Franta) 7-5, 6-4

Chung Hyeon (Coreea de Sud/N.23) - Pablo Cuevas (Uruguay/N.30) 6-1, 6-3

Borna Coric (Croatia) - Taylor Fritz (SUA) 6-2, 6-7 (6/8), 6-4

Kevin Anderson (Africa de Sud/N.7) - Pablo Carreno Busta (Spania/N.11) 4-6, 6-3, 7-6 (8/6)

Sam Querrey (SUA/N.18) - Feliciano Lopez (Spania/N.28) 6-3, 6-4

Milos Raonic (Canada/N.32) - Marcos Baghdatis (Cipru), abandon Baghdatis

Juan Martin Del Potro (Argentina/N.6) - Leonardo Mayer (Argentina) 3-6, 7-6 (7/2), 6-3

Philipp Kohlschreiber (Germania/N.31) - Pierre-Hugues Herbert (Franta) 6-4, 7-6 (7/1)