Pentru un loc in finala turneului de categorie "Premier Mandatory", Simona Halep (1 WTA) se va duela cu Naomi Osaka (44 WTA). Jucatoarea din Japonia a eliminat-o in sferturi pe Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul 5.

Naomi OsakaFoto: bnpparibasopen.com

Osaka a obtinut o victorie lejera in fata Karolinei Pliskova, impunandu-se in doua seturi, scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 19 minute de joc.

Naomi Osaka este o cunostinta recenta a Simonei Halep, cele doua jucatoare intalnindu-se ultima data in optimile editiei din acest an a turneului de la Australian Open. Jucatoarea noastra s-a impus fara emotii, scor 6-3, 6-2. Vezi aici mai multe detalii.

Scorul general al meciurilor directe este 3-0 in favoarea Simonei. Halep si Osaka au mai fost adversare in turul 3 de la Roland Garros 2016 (scor 6-4, 2-6, 6-3) si in turul 2 la Miami 2017 (scor 4-6, 6-2, 6-3).

In octombrie 2016, Osaka s-a aflat la cea mai buna clasare din cariera: locul 40 WTA.

In drumul sau catre semifinalele de la Indian Wells, Haomi Osaka a invins jucatoare precum Maria Sharapova, Agnieszka Radwanska sau Karolina Pliskova.

Naomi Osaka, parcursul de la Indian Wells:

Turul I: 6-4, 6-4 cu Maria Sharapova (Rusia, 41 WTA), dupa o ora si 37 de minute

Turul II: 6-3, 6-2 cu Agnieszka Radwanska (Polonia, 32 WTA), dupa o ora si 31 de minute

Turul III: 6-3, 6-3 cu Sachia Vickery (SUA, 100 WTA), dupa o ora si 23 de minute

Optimi: 6-1, 5-7, 6-1 cu Maria Sakkari (Grecia, 58 WTA), dupa o ora si 52 de minute

Sferturi: 6-2, 6-3 cu Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA), dupa o ora si 19 minute.

Simona Halep vs Naomi Osaka

Locul din clasamentul WTA: 1-44

Ambele sunt jucatoare de mana dreapta

Victorii/infrangeri in cariera: 418/187 vs 143/103 (conform wta)

Ani: 26-20

Titluri WTA: 16-0

Bani castigati din tenis: $22,577,513 vs $1,483,053

Resedinta: Constanta, Romania - Boca Raton, SUA

Locul nasterii: Constanta - Osaka, Japonia

Inaltime: 1,68 metri - 1,80 metri.

In acest an, Simona Halep are 18 victorii si o singura infrangere (in finala de la Australian Open):

• 5 victorii pentru titlul de la Shenzhen (31 decembrie - 6 ianuarie)
  • 6 pentru finala Australian Open (15-28 ianuarie)
  • 3 pentru semifinala turneului "Premier 5" de la Doha (12-18 februarie) - s-a retras inaintea meciului cu Garbine Muguruza
  • 4 pentru semifinala turneului "Premier Mandatory" de la Indian Wells

Au mai ramas de disputat in sferturi:

8-Venus Williams vs 27-Carla Suarez Navarro

10-Angelique Kerber vs 20-Daria Kasatkina

Simona Halep, in semifinale la Indian Wells (6-4, 6-7(5), 6-3 cu Petra Martic) - "Nici nu stiu cum am castigat, am refuzat sa pierd"

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la INDIAN WELLS.