VIDEO ​Indian Wells: Naomi Osaka, adversara Simonei Halep in semifinale

Joi, 15 martie 2018, 8:46 Sport | Tenis

Naomi Osaka
Pentru un loc in finala turneului de categorie "Premier Mandatory", Simona Halep (1 WTA) se va duela cu Naomi Osaka (44 WTA). Jucatoarea din Japonia a eliminat-o in sferturi pe Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul 5.

Osaka a obtinut o victorie lejera in fata Karolinei Pliskova, impunandu-se in doua seturi, scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 19 minute de joc.

Naomi Osaka este o cunostinta recenta a Simonei Halep, cele doua jucatoare intalnindu-se ultima data in optimile editiei din acest an a turneului de la Australian Open. Jucatoarea noastra s-a impus fara emotii, scor 6-3, 6-2. Vezi aici mai multe detalii.

Scorul general al meciurilor directe este 3-0 in favoarea Simonei. Halep si Osaka au mai fost adversare in turul 3 de la Roland Garros 2016 (scor 6-4, 2-6, 6-3) si in turul 2 la Miami 2017 (scor 4-6, 6-2, 6-3).

In octombrie 2016, Osaka s-a aflat la cea mai buna clasare din cariera: locul 40 WTA.

In drumul sau catre semifinalele de la Indian Wells, Haomi Osaka a invins jucatoare precum Maria Sharapova, Agnieszka Radwanska sau Karolina Pliskova.

Naomi Osaka, parcursul de la Indian Wells:

Turul I: 6-4, 6-4 cu Maria Sharapova (Rusia, 41 WTA), dupa o ora si 37 de minute
Turul II: 6-3, 6-2 cu Agnieszka Radwanska (Polonia, 32 WTA), dupa o ora si 31 de minute
Turul III: 6-3, 6-3 cu Sachia Vickery (SUA, 100 WTA), dupa o ora si 23 de minute
Optimi: 6-1, 5-7, 6-1 cu Maria Sakkari (Grecia, 58 WTA), dupa o ora si 52 de minute
Sferturi: 6-2, 6-3 cu Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA), dupa o ora si 19 minute.

Simona Halep vs Naomi Osaka

Locul din clasamentul WTA: 1-44
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Victorii/infrangeri in cariera: 418/187 vs 143/103 (conform wta)
Ani: 26-20
Titluri WTA: 16-0
Bani castigati din tenis: $22,577,513 vs $1,483,053
Resedinta: Constanta, Romania - Boca Raton, SUA
Locul nasterii: Constanta - Osaka, Japonia
Inaltime: 1,68 metri - 1,80 metri.

In acest an, Simona Halep are 18 victorii si o singura infrangere (in finala de la Australian Open):
  • 5 victorii pentru titlul de la Shenzhen (31 decembrie - 6 ianuarie)
  • 6 pentru finala Australian Open (15-28 ianuarie)
  • 3 pentru semifinala turneului "Premier 5" de la Doha (12-18 februarie) - s-a retras inaintea meciului cu Garbine Muguruza
  • 4 pentru semifinala turneului "Premier Mandatory" de la Indian Wells

Au mai ramas de disputat in sferturi:

8-Venus Williams vs 27-Carla Suarez Navarro
10-Angelique Kerber vs 20-Daria Kasatkina

Simona Halep, in semifinale la Indian Wells (6-4, 6-7(5), 6-3 cu Petra Martic) - "Nici nu stiu cum am castigat, am refuzat sa pierd"

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la INDIAN WELLS.

Rezumatul partidei Naomi Osaka vs Karolina Pliskova:

5845 vizualizari

• +10 (10 voturi)
    Japoneza (Joi, 15 martie 2018, 9:26)

Chitcaila [utilizator]

Osaka a făcut un salt valoric evident. Gugumanii se vor grăbi să spună: No p0roblem, Simona a mai bătut-o. Da, dar de data asta va fi mult mai greu. Simona va trebui să joace la nivelul ei de sus.
    • +3 (3 voturi)
      Ba, eu indraznesc sa afirm ca Simona (Joi, 15 martie 2018, 15:27)

Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

si-ar fi dorit-o mai degraba adversara pe Pliskova decat pe Osaka !

Le-a batut intr-adevar pe amandoua in ultimul timp, doar ca Osaka este mai in forma si mai in "foame" dupa rezultate mari !

PS. Va fi cred un meci pe cinste in care daca Simona o va misca de pe centrul terenului spre extreme, va castiga !

PPS. Succes, Simona !
        Păi, (Joi, 15 martie 2018, 17:32)

Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

asta spun și eu. Pliskova era previzibilă. Jaăponeza vine tare din urmă.
    Osaka vine tare din urma, are 21 de ani (Joi, 15 martie 2018, 15:53)

Robin_W [utilizator]

ar trebui sa fie un meci usor pentru Simona, dar nu va fi, se va simti o presiune mult mai mare decat daca ar fi fost Pliskova, iar Osaka e pe val in momentul de fata...