Garbine Muguruza (favorita numarul 3) a parasit turneul de la Indian Wells inca din runda a doua, dupa ce fost invinsa in primul meci disputat in cadrul competitiei californiene. Spaniola a cedat in fata americancei Sachia Vickery (locul 100 WTA), jucatoare venita din calificari.

Ajunsa pe tabloul principal dupa ce a trecut de calificari, Sachia Vickery (22 de ani) s-a impus in trei seturi, scor 2-6, 7-5, 6-1, dupa doua ore si 13 minute de joc. Americanca a revenit spectaculos in setul al doilea, dupa ce a fost condusa cu 3-0 si 4-2.

Este prima victorie obtinuta de Sachia Vickery in fata unei jucatoare aflate in Top 20 WTA.

"Am incercat sa ma lupt pentru fiecare punct. Publicul a fost uimitor si m-a impins de la spate. Atmosfera din tribune m-a ajutat... Am muncit foarte mult atatia ani si am fost atat de aproape. E cea mai uimitoare noapte din viata mea, nu pot fi mai fericita", a declarat Vickery.

Pe jucatoarea din SUA o asteapta in turul al treilea o alta intalnire dificila, cu Naomi Osaka, care in runda a doua a trecut usor de favorita numarul 31, Agnieszka Radwanska, scor 6-3, 6-2. In runda inaugurala, japoneza a invins-o pe rusoaica Maria Sharapova (scor 6-4, 6-4).

Garbine Muguruza era cea mai periculoasa adversara pe care Simona Halep o putea intalni in semifinalele turneului de la Indian Wells.

"Voi invata multe din acest meci. Il voi urmari si voi vedea ce nu a mers, este putin trist... Imi place foarte mult acest turneu", a spus spaniola. La editia de anul trecut, Muguruza s-a oprit in sferturi, unde a fost invinsa de Karolina Pliskova.

Statistica meciului Muguruza vs Vickery:

Asi: 2-2

Duble greseli: 5-1

Puncte castigate cu primul serviciu: 63% (46/73) - 71% (41/58)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 33% (10/30) - 41% (13/32)

Puncte de break salvate: 62% (8/13) - 56% (5/9)

Puncte de break castigate: 44% (4/9) - 38% (5/13)

Total puncte castigate: 48% (92/193) - 52% (101/193)

Durata partidei: 2h 13 min.

Tot vineri, britanica Johanna Konta (locul 11 WTA) a fost invinsa de Marketa Vondrousova (Cehia, locul 54 de WTA), scor 7-6(5), 6-4, in turul al doilea al turneului de categorie Premier Mandatory. Jucatoarea in varsta de 18 ani s-a impus dupa un meci care a durat doua ore si 18 minute. Konta era pe partea de tablou a Simonei Halep si ar fi putut juca impotriva romancei in sferturi.

O alta favorita de pe jumatatea de tablou a Simonei, rusoaica Svetlana Kuznetsova, locul 18 WTA si cap de serie numarul 19, a fost eliminata in turul al doilea de Aryna Sabalenka (Belarus, locul 63 WTA), scor 6-4, 6-3, dupa 73 de minute.

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la INDIAN WELLS.