Caroline Dolehide (SUA, locul 165 WTA) va fi adversara Simonei Halep, principala favorita, in runda a treia a turneului de la Indian Wells.

In varsta de 19 ani, Caroline Dolehide a invins-o in turul al doilea pe Dominika Cibulkova (Slovacia, locul 30 WTA ), scor 5-7, 6-3, 6-4, dupa doua ore si 21 de minute de joc.

In primul tur de la Indian Wells, Dolehide a trecut de Shelby Rogers (SUA, locul 78 WTA), scor 3-6, 7-6(6), 6-3, dupa doua ore si 36 de minute. Americanca poate juca la Indian Wells gratie unui wild-card (invitatie din partea organizatorilor).

Cea mai buna clasare a Carolinei Dolehide a fost locul 137 WTA, in septembrie 2017, iar de-a lungul carierei are 101 victorii si 56 de infrangeri (potrivit WTA).

Halep si Dolehide nu s-au mai intalnit pana in prezent in circuitul WTA.

In turul al doilea, Simona Halep a trecut de Kristyna Pliskova, scor 6-4, 6-4. Partida a durat 76 de minute.

La editia de anul trecut, Simona a fost eliminata in turul al treilea (3-6, 3-6 in meciul jucat impotriva Kristinei Mladenovic).

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la turneul "Premier Mandatory" a fost castigarea trofeului in 2015.

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la INDIAN WELLS.