In ciuda scorului categoric (6-0, 6-4), Simona Halep nu a avut deloc o misiune usoara in fata americancei Catherine Bellis (locul 48 WTA), jucatoare venita din calificari. Dupa un prim set in care i-a predat o adevarata lectie de tenis sportivei in varsta de 18 ani, Simona a scazut nivelul jocului in actul secund, a gresit mai mult, iar Bellis a profitat si a pus-o de multe ori in dificultate. Halep a gestionat insa cu inteligenta punctele importante din finalul partidei si s-a impus dupa o ora si 22 de minute de joc, asigurandu-si astfel un loc in semifinalele turneului de categorie "Premier 5" de la Doha.

Simona Halep, care a parut ca resimte dureri la piciorul drept in ultimele game-uri ale partidei cu Bellis, se va duela in semifinale cu Garbine Muguruza (4 WTA). Jucatoarea din Spania a invins-o in sferturi pe Caroline Garcia (Franta, 7 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-4, dupa o ora si 56 de minute.

De-a lungul timpului, Halep si Muguruza s-au intalnit de patru ori: iberica se afla in avantaj: 3-1. Garbine a castigat in 2014, in turul al doilea al turneului de la Wuhan, scor 2-6, 6-2, 6-3, in 2015, in Fed Cup, scor 6-4, 6-3, si in 2017, in finala de la Cincinnati, scor 6-1, 6-0. Halep s-a impus in 2015, in optimile turneului de la Stuttgart, scor 3-6, 6-1, 6-3.

Pentru calificarea in penultimul act de la Doha, Simona Halep este recompensata cu un premiu de 147.750 de dolari si cu 350 de puncte WTA.

"Sunt foarte multumita de modul in care joc. Este un sentiment placut, ma simt bine aici, este frumos sa joc din nou in semifinale la Doha. A fost un meci greu, chiar daca primul set a fost putin mai usor. Este o adversara extraordinara si e intotdeauna difcil sa stai concentrata pana la final. A fost greu sa inchei punctele, pentru ca se misca foarte bine si se apara destul de bine. Joaca repede si a fost greu pentru mine sa gasesc unghiurile, dar in final a fost mai bine. Am servit bine in ultimul game si am fost mai agresiva. Imi fac jocul, deoarece fac mai bine astfel. Nu joc gandindu-ma la clasament. Daca se va intampla din nou, va fi frumos. Mereu ma simt ca acasa, va multumesc ca ati venit, nu numai romanilor, tuturor, este un public extraordinar si sunt fericita sa joc aici, la Doha", a declarat Halep, la finalul partidei.

Rezumatul meciului Catherine Bellis vs Simona Halep:

Statistica meciului Bellis vs Halep:

Asi: 0-4

Duble greseli: 4-5

Lovituri castigatoare: 12-25

Erori nefortate: 22-23

Puncte castigate cu primul serviciu: 46% (24/52) - 58% (25/43)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 42% (10/24) - 53% (16/30)

Puncte de break salvate: 68% (13/19) - 80% (8/10)

Puncte de break castigate: 20% (2/10) - 32% (6/19)

Total puncte castigate: 44% (66/149) - 56% (83/149)

Durata partidei: 1h 22min.

Desfasurarea livescore a partidei:

6:4 Halep serveste perfect, Bellis reuseste sa salveze o minge de meci, darnumarul 2 WTA profita de cea de-a doua si inchide meciul dupa o ora si 22 de minute de joc

5:4 Simona va servi pentru castigarea meciului, dupa un nou break. In pauza dintre game-uri, Simona l-a chemat pe Andrei Pavel.Din discutia cu Pavel, Halep a lasat de inteles ca acuza dureri la piciorul drept, ea nefiind inca refacuta dupa accidentarile de la Australian Open (are probleme la ambele picioare)

4:4 Bellis are doua mingi de re-break, dupa o minge prea lunga a Simonei. Halep vine foarte bine la fileu si salveaza prima minge de break cu o scurta. Romanca o salveaza si pe a doua. Dupa o greseala incredibila a Simonei, americanca fructifica a treia minge de break

4:3 Dupa cel mai lung game al meciului, Simona se impune la 15 pe serviciul adversarei si preia conducerea in setul secund

3:3 Simona castiga un game maraton de peste 12 minute, in care a fost tradata de primul serviciu si a comis nu mai putin de patru duble greseli. Americanca a avut sase mingi de break

2:3 Bellis pastreaza echilibrul in setul al doilea dupa ce a revenit de la 0-40 si a salvat patru mingi de break

2:2 Simona Halep ramne concentrata, isi castiga serviciul dupa un joc solid si restabileste din nou egalitatea

1:2 Bellis prinde curaj, ii cedeaza un singur punct Simonei si trece pentru prima data la conducere in aceasta confruntare

1:1 CiCiBellisopreste seria castigatoare a Simonei. Se impune la 15 pe serviciul romancei si egaleaza situatia pe tabela, dupa un game in care Halep a comis si prima sa dubla greseala din acest meci

1:0 Actul al doilea incepe cu un nou game foarte disputat pe serviciul americancei. Jucatoarea de 18 ani salveaza o prima minge de break, dar Halep profita de cea de-a doua si ajunge la sapte game-uri consecutive castigate in acest meci. Numarul 2 WTA pare de neoprit in aceste momente

6:0 Simona domina autoritar schimburile lungi, iar defensiva americancei nu rezista. Primul set ii revine romancei dupa 31 de minute de joc.Simona a avut un procentaj al punctelor castigate pe primul serviciu de 73%

5:0 Bellis greseste tot mai mult, Simona profita si reuseste al treilea break din aceasta partida. Jucatoarea noastra a fructificat a doua sansa de break si va servi pentru castigarea primul set

4:0 Halep serveste perfect si nu ii lasa nicio sansa adversarei. Game alb reusit de numarul 2 WTA, care se distanteaza la 4-0

3:0 Simona castiga un game de peste zece minute, in care americanca a salvat patru mingi de break

2:0 Bellis a reusit sa revina de la 0-40, dar Simona si-a pastrat calmul si si-a trecut game-ul in contul sau

1:0 Meciul a inceput cu Bellis la serviciu. Simona isi adjudeca primul game al partidei dupa 4 minute de joc, profitand de a treia sansa de break

Thomas Sweeney este arbitrul din scaun al partidei

Cele doua jucatoare se afla la incalzire

Halep si Bellis au intrat pe arena centrala de la Doha

In varsta de doar 18 ani, Bellis (jucatoare venita din calificari) reprezinta surpriza placuta a turneului de la Doha, reusind sa elimine din competitie nume extrem de importante.

In primul tur, americanca a trecut de Daria Kasatkina, locul 24 WTA (rusoaica a abandonat la scorul de 7-5, 4-1 in favoarea lui Bellis). In turul secund, "victima" a fost Madison Keys (locul 12 WTA), finalista editiei de anul trecut de la US Open (scor 2-6, 6-3, 6-0), iar in optimi a reusit prima victorie din cariera in fata unei jucatoare din Top 5 WTA: a eliminat-o pe Karolina Pliskova (5 WTA), detinatoarea trofeului de la Doha, scor 7-6(4), 6-3.

Fost numar 1 mondial la junioare, in 2014, Bellis a facut pasul in tenisul mare in 2016, castigand turneul de categorie 125k de la Hawaii, dupa ce a invins-o in finala pe chinezoaica Shuai Zhang.

In 2017, la doar 17 ani, "CiCi" Bellis a obtinut prima sa victorie in fata unei jucatoare din Top 10 WTA: a invins-o pe Agnieszka Radwanska (locul 6 la acel moment) in optimile turneului de la Dubai. Tot anul trecut, in luna august, Bellis a ocupat cel mai bun loc al ei in clasamentul WTA: 35.

Simona Halep poate reveni astazi pe locul 1 WTA. Pentru ca acest lucru sa devina posibil, Halep trebuie sa treaca de Catherine Bellis, iar Caroline Wozniacki (1 WTA) sa piarda meciul cu Angelique Kerber.

Numarul 2 WTA a avut un parcurs impecabil pana acum la Doha, fara sa cedeze niciun set. A debutat cu o victorie in fata rusoaicei Ekaterina Makarova (36 WTA), scor 6-3, 6-0, iar in optimi a trecut de letona Anastasija Sevastova (15 WTA), scor 6-4, 6-3.

Ambele sunt jucatoare de mana dreapta

Victorii/ infrangeri in cariera: 417/187 - 113/54 (potrivit WTA)

Victorii/ infrangeri in 2018: 13/1 - 8/3.

Qatar Total Open se disputa in perioada 12-18 februarie 2018. Face parte din categoria "Premier 5", are loc pe suprafata hard, iar premiile sunt in valoare totala de $3,173,000. Ultima castigatoare a competitiei este Karolina Pliskova (2017), iar la dublu Katarina Srebotnik /Abigail Spears.

Simona Halep a castigat turneul de la Doha in 2014: 6-2, 6-3 in finala cu Angelique Kerber. La editia din 2017 Halep nu a participat.