Simona Halep a avut nevoie de o ora si sase minute pentru a-si trece in cont a cincea victorie consecutiva in fata letonei Anastasija Sevastova (15 WTA, favorita numarul 13). A fost 6-4, 6-3 pentru numarul 2 WTA, care si-a asigurat astfel prezenta in sferturile de finala ale turneului de categorie "Premier 5" de la Doha. Dupa un inceput ezitant (a fost condusa cu 2-0), Halep si-a intrat rapid in ritm, a reusit sa-si impuna stilul de joc, a servit perfect si prima mansa i-a revenit cu 6-4. In actul secund, la scorul de 3-2 pentru Sevastova, Simona a apelat pentru prima data la acest turneu la Andrei Pavel, iar interventia acestuia s-a dovedit a fi una benefica pentru jucatoarea noastra: a castigat patru game-uri consecutive si a pus capat partidei.

In runda urmatoare a competitiei, Halep o va infrunta pe americanca CiCi Bellis (48 WTA), care a invins-o pe Karolina Pliskova (Cehia, locul 5 WTA), detinatoarea trofeului si favorita numarul 5, scor 7-6(4), 6-3.Va fi prima intalnire dintre cele doua jucatoare.

La acest turneu, Bellis (18 ani) a mai trecut de Daria Kasatkina, locul 24 WTA (rusoaica a abandonat la scorul de 7-5, 4-1 in favoarea lui Bellis) si de Madison Keys (locul 12 WTA), scor 2-6, 6-3, 6-0.

Pentru calificarea in sferturile turneului de la Doha, Simona Halep va fi rasplatita cu 68.125 de dolari si 190 de puncte WTA.

"E un sentiment minunat, e o jucatoare foarte buna. Am fost emotionata, dar e o placere sa joc pe Central. Am jucat cel mai bun tenis al meu", a spus Halep la finalul meciului.

"A fost la acel moment cel mai important turneu (n.r titlul castigat la Doha in 2014). Mi-a dat incredere ca pot fi o jucatoare de top. Am urcat din ce in ce mai mult. E un sentiment foarte placut", a precizat Halep.

Din pacate, Mihaela Buzarnescu a parasit in optimi competitia de la Doha, fiind invinsa in doua seturi de germana Julia Goerges, locul 10 WTA si cap de serie numarul 9, scor 6-2, 6-2.

Erori nefortate: 17-21

Puncte castigate cu primul serviciu: 51% (19/37) - 60% (21/35)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 19% (3/16) - 71% (15/21)

Puncte de break salvate: 38% (3/8) - 40% (2/5)

Puncte de break castigate: 60% (3/5) - 63% (5/8)

Total puncte castigate: 39% (42/109) - 61% (67/109)

Durata partidei: 1h 6min.

Desfasurarea livescore a partidei Halep vs Sevastova:

6:3 Dupa ce a reusit sa salveze trei migi de meci, Anastasija Sevastova cedeaza si victoria ii revine Simonei Halep dupa o ora si 6 minute de joc. Jucatoarea noastra a incheiat partida cu un punct de exceptie

5:3 Halep executa perfect un smashsi inchide game-ul la prima oportunitate de break. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea partidei

4:3 Halep evolueaza excelent in aceste momente. Domina autoritar jocul si reuseste al doilea game alb consecutiv

3:3 Interventia lui Andrei Pavel s-a dovedit a fi benefica pentru numarul doi WTA, care a atacat, a venit la fileu si s-a impus la zero pe serviciul advers

2:3 Simona a gresit mai mult in acest game si i-a permis letonei sa faca break-ul. In pauza dintre game-uri, Halep i-a cerut ajutorul lui Andrei Pavel, care a sfatuit-o sa trimita mingea cu mai mult efect

2:2 Letona egaleaza scorul dupa un game solid pe propriul serviciu

2:1 Serviciul Simonei se afla la cote inalte, iar adversara sa nu are nicio sansa

1:1 Halep vine foarte bine la fileu, iar letona ramane fara replica. Sevastova pune prea multa forta intr-o lovitura si mingea iese afara. Romanca isi paseaza superb adversara si are trei mingi de break. Sevastova este ajutata de serviciu si reuseste sa intoarca soarta game-ului in favoarea sa

1:0 Simona incepe convingator si setul secund, impunandu-se la 15 pe propriul serviciu

6:4 Numarul 2 WTA inchide in cele din urma setul pe serviciul advers, cu un game alb, dupa 32 de minute de joc

5:4 Halep reuseste sa salveze o prima minge de break a letonei, dar aceasta profita de cea de-a doua si se apropie la 5-4

5:3 Simona sta bine in teren, o obliga pe Sevastova sa greseasca si se impune la zero pe serviciul advers

4:3 Un nou game solid facut de Halep, in care i-a cedat un singur punct adversarei. Romanca revine la conducere

3:3 Jucatoarea din Letonia castiga un game destul de disputat pe propriul seviciu si egaleaza situatia pe tabela

3:2 Halep serveste perfect si reuseste inca un game alb

2:2 Halep returneaza foarte bine pe serviciul doi al letonei si o obliga sa greseasca (0-15). Vine randul Simonei sa trimita in fileu (15-15). Halep este mai agresiva si isi procura doua mingi de break. Un backhand superb in lung de linie, iar game-ul trece in contul Simonei

1:2 Halep arata de ce este in stare si apare pentru prima data pe tabela dupa un game alb reusit pe propriul serviciu

0:2 Sevastova joaca variat, o deplaseaza foarte bine pe Halep si isi adjudeca game-ul de serviciu la 30, dupa ce a condus cu 40-0

0:1 Meciul a inceput cu Simona Halep la serviciu. Numarul 2 WTA are un start ezitant, greseste, iar primul game ii revine letonei dupa ce a fructificat a doua minge de break

Cele doua jucatoare se afla la incalzire.

In primele doua runde ale competitiei, Sevastova le-a eliminat din competitie pe croata Donna Vekic (50 WTA), scor 6-3, 6-4, si pe japoneza Naomi Osaka (51 WTA), scor 6-4, 6-1.

Va fi intalnirea cu numarul noua dintre Halep si Sevastova, jucatoarea noastra conducand cu 5-3. Halep a castigat ultimele patru dispute cu sportiva din Letonia.

2017, Cincinnati (Hard): 6-4, 6-3 pentru Simona Halep

2018, Doha (Hard): 6-4, 6-3 pentru Simona Halep.

Qatar Total Open se disputa in perioada 12-18 februarie 2018. Face parte din categoria "Premier 5", are loc pe suprafata hard, iar premiile sunt in valoare totala de $3,173,000. Ultima castigatoare a competitiei este Karolina Pliskova (2017), iar la dublu Katarina Srebotnik /Abigail Spears.