Jurnalist New York Times: Bagajul de trucuri al Monicai Niculescu a fost bogat ca sa o scoata pe Sarapova

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 februarie 2018, 20:32 Sport | Tenis


Ben Rothenberg, jurnalist specializat pe tenis la New York Times, a fost fascinat de jocul Monicai Niculescu din meciul castigat in fata Mariei Sarapova, la Doha. "Bagajul de trucuri al Monicai Niculescu a fost bogat ca sa o scoata pe Maria Sarapova in turul I la Doha", a scris Rothenberg, pe Twitter, potrivit News.ro.

"Unul dintre lucrurile mele favorite in tenis este cand o adversara ca Monica Niculescu este vrajita suficient sa-i trimita un <forehand slice> inapoi, asa cum a facut Sarapova", a mai comentat el.

Site-ul WTA scrie, dupa meciul de la Doha, ca "Monica Niculescu si-a etalat toiata varietatea sa pentru a o expedia in trei seturi pe Maria Sarapova, cvintupla castigatoare de grand slam, de la Qatar Open. Cunoscuta pentru slice-ul care sfideaza imaginatia, Monica Niculescu a tesut o retea de lovituri incredibile pentru a scoate un 4-6, 6-4, 6-3 care o scoate pe fostul numar 1 mondial Maria Sarapova in primul tur al Qatar Total Open."

Monica Niculescu, locul 92 WTA, venita din calificari, a invins-o pe rusoaica Maria Sarapova, numarul 41 mondial si beneficiara a unui wild-card, scor 4-6, 6-4, 6-3, in primul tur al turneului Qatar Open, de la Doha.

Niculescu s-a impus dupa doua ore si 39 de minute de joc, in prima intalnire avuta cu Sarapova.



















5329 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Sa ne uitam la toate sensuril din dictionar (Luni, 12 februarie 2018, 21:20)

    dom' profesor [utilizator]

    ***un 4-6, 6-4, 6-3 care o indispune pe fostul numar 1 mondial Maria Sarapova***
    an upset =
    1. an unexpected result or situation.
    "the greatest upset in boxing history"
    synonyms: unexpected result; major defeat, rout etc
    2. the state of being unhappy, disappointed, or worried.
    "a legal dispute will cause worry and upset".
    • +3 (3 voturi)    
      Traducerea m-a zgariat pe retina... (Marţi, 13 februarie 2018, 0:13)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui dom' profesor

      Cred si eu ca infrangerea a indispus-o, dar a si eliminat-o pe Sarapova din primul tur...
  • +7 (7 voturi)    
    ma bucur (Luni, 12 februarie 2018, 21:26)

    victor L [utilizator]

    atit pentru victoria Monicutei, cit si pentru infringerea Maşei :P
  • -2 (10 voturi)    
    Forehand-ul slice al Monicai este de fapt (Luni, 12 februarie 2018, 21:43)

    Susufler0 [utilizator]

    expresia neputintei ei de a lovi topspin sau plat !

    Fara suparare daca a invins-o Monica, Sharapova nu mai reprezinta un pericol pt primele zece jucatoare ale lumii.

    PS. Va primi insa in continuare wild carduri cu nemiluita iar Monica va juca in continuare calificari !
  • -7 (7 voturi)    
    slice antijoc (Luni, 12 februarie 2018, 22:22)

    muciflenduri [utilizator]

    Daca in loc sa foloseasca acea lovitura atroce, ar incerca sa joace tenis, probabil nu ar fi doar numarul 92.
    • +8 (10 voturi)    
      e in urcare, coane. incet dar sigur... (Luni, 12 februarie 2018, 23:16)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Slice-ul nu face parte din loviturile din tenis?
      • 0 (0 voturi)    
        lol (Marţi, 13 februarie 2018, 16:14)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Ai vazut vreun jucator bun folosind exclusiv slice? Acel slice ar avea sens doar ca surpriza, cand e singura lovitura pe care o executi esti sitting duck, si o data la 2 ani mai bati pe cineva.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Monica Niculescu ! (Luni, 12 februarie 2018, 22:40)

    Catalin_N [utilizator]

    La cat mai multe reusite !
  • +2 (2 voturi)    
    Top 20 (Marţi, 13 februarie 2018, 9:34)

    Tescovin [utilizator]

    Cu un forehand clasic de aceeași calitate cu cea a reverului, punând la socoteală deplasarea în teren și voința pe care le are, Monica n-ar avea nici o problemă să fie în Top20.