Romania a invins cu 3-1 echipa Canadei, asigurandu-si astfel calificarea in barajul pentru Grupa Mondiala I a FedCup. Irina Camelia Begu (37 WTA) a adus punctul decisv pentru echipa tricolora, printr-o victorie clara impotriva numarului 319 WTA, Katherine Sebov, scor 6-2, 6-4. Experienta jucatoarei noastre in meciurile cu miza si-a spus cuvantul: Irina a servit perfect, a dominat fiecare schimb, iar victoria a venit firesc, dupa o ora si 25 de minute de joc.

Echipa de FedCup a Romaniei, in barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala IFoto: fedcup.com

UPDATE: Canada a evitat infrangerea la zero si a obtinut punctul de onoare, dupa ce perechea Carol Zhao/Gabriela Dabrowski le-a invins pe Ana Bogdan si Raluca Olaru, scor 4-6, 6-1, 10-6, intr-o ora si 18 minute.

Ana Bogdan, debutanta in echipa de Fed Cup a Romaniei, si Raluca Olaru au castigat primul set cu 6-4, dupa ce au revenit de la 2-4. In actul al doilea, jucatoarele noastre au scazut ritmul jocului si au fost depasite clar, cu 6-1, dupa doar 27 de minute. In super tie-break, Zhao si Dabrowski au fost mai inspirate in momentele importante, au gresit mai putin si s-au impus cu 10-6.

"Conteaza ca in final am invins. M-am simtit bine, mi-a placut tare mult atmosfera. Fiecare minge am trait-o din plin. Imi batea inima foatre tare la fiecare punct. Au fost foarte multe mingi la care noi am jucat foarte bine, eu consider ca am facut mingi frumoase. Sper ca eu si Raluca vom face echipa si la urmatoarele turmee la care vom juca, macar la cateva", a spus Ana Bogdan la Digi Sport.

"Inaintea meciului de dublu eram foarte bucuroasa ca am invins, era 3-0, nu mai conta atat de mult scorul pentru mine, voiam sa ma bucur de aceasta atmosfera minunata. A fost un meci de nivel bun din patrea noastra, prima oara impreuna, prima oara la Fed Cup... Adversarele au jucat si ele bine. Atmosfera a fost una senzationala. Imi pare rau ca la sfarsitul meciului nu ni s-a luat un interviu pe teren, pentru ca voiam sa multumesc si eu" - Raluca Olaru.

Romania va disputa, in perioada 21-22 aprilie, barajul pentru promovarea in primul esalon valoric al FedCup, iar Canada va juca pentru mentinerea in Grupa Mondiala II. Tragerea la sorti va avea loc marti (13 februarie).

Irina Begu: "Au fost doua meciuri importante pentru mine, dar si grele"

"Ma simt foarte bine dupa victoria Romaniei. Au fost doua meciuri importante pentru mine, dar si grele. Pe de alta parte sunt obisnuita de la turnele WTA sa joc si simplu si dublu, asa ca nu a fost nicio problema sa joc doua zile la rand. Pentru mine e importanta victoria si ca echipa sa castige si de cate ori am ocazia incerc sa castig si sa ajut echipa. Ieri a fost cea mai emotionanta si stresanta zi, pentru ca am inceput cu imnul, ceremonia, care sunt momente unice si speciale. Azi m-am simtit mult mai bine, fara presiune, a fost un meci normal. Am aflat de schimbarea devrsarei doar cu o ora si jumatate inainte de meci, dar eu mi-am facut treaba si asta a contat cel mai mult. Este mai greu, sunt adversare pe care nu le cunosc, tactica o fac mai mult in timpul meciului, dar ca experienta e mai usor. Nu a fost usor cu Andreescu, care cred ca are un viitor bun si cred ca orice meci trebuie tratat cu seriozitate", a declarat Begu, la conferinta de presa de dupa meciul cu Sebov, potrivit News.ro.

Begu a anuntat ca luni dimineata va pleca la Doha, unde va evolua in primul tur cu australianca Samantha Stosur, locul 39 WTA. "Totul a fost pe fuga, acum suntem aici, iar diseara plec la Bucuresti si maine la Doha. Va fi greu, e un turneu cu adversare puternice, iar eu voi incerca tot ce pot", a afirmat Begu, care a subliniat ca, daca s-ar putea, toate intalnirile de FedCup ar trebui sa aiba loc la Cluj-Napoca.

Ana Bogdan/ Rluca Olaru - Gabriela Dabrowski/Carol Zhao, scor 6-4, 1-6, 6-10

Romania are acum trei victorii din tot atatea meciuri disputate in compania Canadei. Romania a mai invins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, in aprilie 2015, gratie acestei victorii promovand in Grupa Mondiala. Romania mai are o victorie in fata Canadei, in 1983, la Zurich, 3-0 in primul tur al Grupei Mondiale

"A fost o atmosfera extraordinara. Am avut mari emotii si ma bucur ca am reusit sa castig ambele partide. Oamenii de la Cluj sunt extraordinari conditiile extraordinare, va felicit pentru aceasta sala extraordinara. Ne-ati primit cu caldura si asta conteaza cel mai mult", a declarat Begu la interviul de pe teren.

Statistica meciului Begu vs Sebov:

Asi: 4-3

Duble greseli: 2-0

Erori nefortate: 24-28

Lovituri castigatoare:20-9

Puncte castigate cu primul serviciu: 74% (20/27) - 56% (25/45)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 68% (13/19) - 41% (9/22)

Puncte de break salvate: 0% (0/1) - 64% (7/11)

Puncte de break castigate: 36% (4/11) - 100% (1/1)

Total puncte castigate: 58% (66/113) - 42% (47/113)

Durata partidei: 1h 25min.

Desfasurarea livescore a partidei Irina Begu vs Katherine Sebov:

6:4 Inca un game castigat la zero de Irina Begu, iar victoria ii revine jucatoarei noastre dupa o ora si 25 de minute. Astfel, Romania isi asigura prezenta in barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala I dupa primele trei partide ale intalnirii de la Cluj-Napoca

5:4 Sportiva din Canada nu cedeaza, isi face serviciul dupa ce a fost condusa cu 30-0 de Irina

5:3 Begu domina autoritar, game alb reusit de romanca, iar Sebov va servi pentru a ramane in meci

4:3 Rever in cross perfect al jucatoarei noastre, care are doua sanse de break. Sebov serveste foarte bine la exterior si o salveaza pe prima, dar Irina profita de cea de-a doua si trece din nou la conducere

3:3 Irina Begu are primele momente de slabiciune pe propriul seviciu. Sebov profita din plin, se impune la zero si restabileste echilibrul

3:2 Spre deosebire de primul set, Sebov este mai sigura la serviciu si reuseste sa ramana aproape pe tabela

3:1 Irina continua evolutia buna pe propriul serviciu, finalizeaza cu un as si se desprinde la 3-1

2:1 Nu se mai repeta scenariul din primul set. Khaterine Sebov reuseste sa-si faca serviciul, dupa ce a fost nevoita sa salveze si o minge de break

2:0 Irina isi mareste avantajul, dupa un game solid pe propriul serviciu. Begu a gestionat cu luciditate prima egalitate pe propriul serviciu, dupa ce a gresit de doua ori cu forehandul la scorul de 40-15. Jucatoarea din Canada nu a ajuns insa la minge de break

1:0 Setul al doilea a inceput cu Sebov la serviciu. Irina dicteaza ritmul jocului, profita de prima sansa de break din acest set si conduce cu 1-0

6:2 Jucatoarea noastra incheie setul cu un game castigat la 15, dupa mai putin de 40 de minute de joc

5:2 Canadianca ramane in acest set, dupa ce a castigat al doilea game de serviciu din acest meci

5:1 Begu serveste bine cu "doiul". Sebov face pasul in teren pentru retur, dar trimite prea scurt si Irina profita

4:1 Jucatoarea din Canada apare pentru prima data pe tabela in acest meci, ajutata insa si de greselile Irinei. Romanca a avut doua sanse de break si in acest game

4:0 Begu serveste impecabil si nu-i lasa nicio sansa adversarei. Game alb reusit de numarul 37 WTA, care se distanteaza la 4-0 pe tabela

3:0 Khaterine Sebov cedeaza inca o data pe propriul serviciu, dupa ce reusise sa salveze doua mingi de break

2:0 Nicio emotie pentru Irina in game-ul de serviciu. Ii cedeaza un singur punct adversarei si isi consolideaza break-ul reusit in debutul partidei

1:0 Partida a inceput cu Sebov la serviciu. Condusa cu 0-30, Irina Begu a revenit si si-a adjudecat primul game al partidei. Jucatoarea noastra a fructificat a doua minge de break cu un rever superb in lung de linie

Sylvain Bruneau, capitanul-nejucator al Canadei, a decis ca pentru primul meci al zilei de duminica sa o trimita in teren pe Katherine Sebov, locul 319 in clasamentul WTA. Sebov a inlocuit-o pe Carol Zhao," racheta" numarul unu a Canadei.

Daca Irina Begu va castiga meciul cu Sebov, atunci a patra partida de simplu nu se va mai disputa si pe teren vor intra direct echipele de dublu, pentru un meci care va conta doar pentru palmares.

Cele doua sportive se afla la incalzire.

Irina Camelia Begu (37 WTA) si Katherine Sebov (319 WTA) deschid a doua zi a confruntarii dintre Romania si Canada, din primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup. Meciul poate fi urmarit in direct pe Digisport si Telekom Sport si Livescore pe HotNews.ro. Dupa prima zi a intrecerilor, echipa tricolora conduce cu 2-0 si mai are nevoie de o singura victorie pentru a-si asigura prezenta in barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala I.