Romania conduce cu 2-0 in disputa contra Canadei, dupa prima zi a intrecerilor din cadrul primului tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup. Irina Begu (37 WTA) a muncit din greu pentru a aduce al doilea punct Romaniei, invingand-o in trei seturi pe Bianca Andreescu (locul 173 WTA), jucatoarea de orgine romana din lotul Canadei. A fost 6-3, 6-7 (4), 6-2 pentru Begu, dupa doua ore si 38 de minute de joc. Prima partida a zilei a fost castigata fara emotii de Sorana Cirstea (38 WTA), scor 6-2, 6-2 cu Carol Zhao (138 WTA).

Programul zilei de duminica, de la ora 12:00:

Irina Camelia Begu (37 WTA) vs Carol Zhao (138 WTA)

Sorana Cirstea (38 WTA) vs Bianca Andreescu (137 WTA)

Dublu:

Ana Bogdan/Raluca Olaru vs Gabriela Dabrowksi/Katherine Sebov.

Ce a spus Florin Segarceanu, capitanul nejucator al Romaniei

"La prezentare a fost un moment greu si pentru mine. Am uitat putin cum este si nu poti sa descrii cum e cand aplauda 8.000 de spectatori. Dificil a fost si la finalul setului doi, cand am vazut ca adversara a jucat bine, cu mingi pe linie, a fost frustrant. Meciurile de maine raman la fel, asa este regulamentul, adica Irina e prima, apoi Sorana, dar in functie de rezultatul primului meci este posibil sa intervina modificari la dublu", a afirmat Segarceanu.

"Ma bucur ca am reusit sa castig si imi pare rau ca nu am reusit sa inchid meciul in doua seturi. Ma bucur ca in setul trei am reusit sa dictez si sa recastig terenul. A fost un moment emotionant la prezentare si cred ca e un moment emotionant pentru toti cand se intoneaza imnul, piele de gaina si lacrimi. E un moment special si o onoare sa imi reprezint tara. Aici, la Cluj, m-am simtit extraordinar intotdeauna, publicul e alaturi de noi indiferent de scor. M-a incurajat si Simona, si toata echipa", a spus Irina Begu, la conferinta de presa.

Simona Halep: "Nu e deloc usor sa stau pe margine, dar uneori trebuie sa am grija de sanatatea mea"

"Irina este prietena mea, m-am bucurat ca a ramas concentrata, e mult mai puternica. Bianca a jucat foarte bine in setul 2, nu a avut nimic de pierdut si nu mai gresea. Nu e deloc usor sa stau pe margine, dar uneori trebuie sa am grija de sanatatea mea. Nu se pune problema ca se intampla ceva ca nu joc eu in echipa. Joaca perfect fetele si fara mine", a spus numarul 2 WTA, potrivit Digi Sport.

"Ma simt foarte bine, vreau sa va multumesc pentru sustinere. A fost o atmosfera extraordinara. Emotiile sunt mult mai mari cand joci la Fed Cup. Imi pare rau ca nu am reusit sa inchid in doua seturi, v-am tinut mult mai mult, dar ma bucur ca am reusit sa castig", a spus Begu, la finalul partidei.

Statistica meciului Begu vs Andreescu:

Asi: 1-2

Duble greseli: 3-4

Erori nefortate: 42-38

Lovituri castigatoare: 26-13

Puncte castigate cu primul serviciu: 74% (42/57) - 56% (36/64)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 59% (17/29) - 62% (21/34)

Puncte de break castigate: 38% (5/13) - 67% (2/3)

Total puncte castigate: 54% (100/184) - 46% (84/184)

Durata partidei: 2h 38min.

Desfasurarea livescore a partidei Irina Begu vs Bianca Andreescu:

6-2 Begu incheie setul cu un nou break si isi adjudeca victoria dupa doua ore si 38 de minute de joc.Andreescu este dezamagita de infrangerea suferita si izbucneste in lacrimi

5:2 Irina ii cedeaza un singur punct adversarei si se distanteaza la 5-2.Un singur game o desparte pe Begu de castigarea meciului

4:2 Bianca Andreescu reuseste cu greu sa isi faca serviciulpentru a doua oara in acest set

4:1 Numarul 37 WTA continua jocul fara greseala pe propriul serviciul. Game alb pentru Irina

3:1 Jucatoarea din Canada reuseste sa-si faca serviciul pentru prima data in acest set, dar Irina este in continuare jucatoarea cu initiativa

3:0 Irina Begu se distanteaza pe tabela dupa un joc solid pe propriul serviciu. Andreescu este depasita la fiecare minge si greseste tot mai mult

2:0 Jucatoarea noastra isi domina adversara in debutul setului decisiv. Begu fructifica a treia minge de break, dupa ce a condus cu 40-0

1:0 Setul decisiv a inceput cu Irina Begu la serviciu. Jucatoarea noastra serveste precis si reuseste un game alb

Andreescu primeste ingrijiri medicale

6:7 Irina Begu incheie setul cu o dubla greseala, iar Andreescu se impune la tie-break, scor 7-4. Vom avea set decisiv. Actul al doilea a durat o ora si 12 minute.

6:6 Irina serveste perfect, iar castigatoarea acestui set se va decide la tie-break

5:6 Andreescu trece la conducere dupa un nou game extrem de echilibrat. Irina va servi inca o data pentru a ramane in acest set

5:5 Irina nu renunta, se impune la 15 pe propriul serviciu si restabileste din nou egalitatea

4:5 Aproape zece minute de lupta intr-un game cu trei egalitati si o sansa de break pentru Irina. Bianca Andreescu a ramas puternica pe serviciu si si-a trecut game-ul in contul sau, fiind ajutata si de fileu la ultima minge

4:4 Irina Begu pune punct seriei de game-uri castigate de Bianca Andreescu, cu doua servicii inspirate

3:4 Bianca serveste foarte bine, in timp ce Irina nu reuseste sa-si faca jocul. A fost al treilea game consecutiv castigat de jucatoarea din Canada

3:3 Begu comite prima dubla greseala din aceasta partida (15-30). Andreescu face foarte bine pasul in teren, iar Irina greseste cu reverul (15-40). Andreescu fructifica prima sansa de break, iar scorul devine egal, 3-3

3:2 Begu rateaza incredibil un voleu din apropierea fileului, iar game-ul ii revine Biancai Andreescu, care se apropie la un punct de jucatoarea noastra

3:1 Bianca Andreescu a scazut ritmul jocului, Irina profita, isi face fara emotii serviciul si mareste diferenta pe tabela

2:1 Begu ramane concentrata si se impune pe serviciul adversarei, dupa ce aceasta a reusit sa salveze si o minge de break

1:1 Irina trece de un game dificil pe propriul serviciu si egaleaza scorul in debutul setului secund

0:1 Inceput perfect pentru Bianca Andreescu in actul secund, cu un game alb pe propriul serviciu

6:3 Primul set ii revine Irinei Begu, dupa 40 de minute de joc. 7/13 raportul lovituri castigatoare/ erori nefortate in dreptul Irinei. De partea cealalta, Bianca a reusit 5 lovituri castigatoare si a comis 16 greseli nefortate

5:3 Cel mai disputat game de pana acum al partidei ii revine Irinei Begu, dupa ce Andreescu a salvat si o minge de break

4:3 De data aceasta, Irina este nevoita sa munceasca mai mult pentru a-si adjudeca game-ul de serviciu, jocul Biancai Andreescu fiind unul peste asteptari

3:3 Irina revine de la 0-30 cu doua returi excelente. Game-ul ii revine in cele din urma Bianca, dupa ce Begu a trimis cu forehandul mult in afara terenului

3:2 Irina prinde incredere si revine la conducere, cu un game alb reusit pe propriul serviciu

2:2 Begu se impune pe serviciul adversarei si restabileste egalitatea. Bianca a reusit sa salveze trei mingi de break, dupa ce jucatoarea noastra a condus cu 40-0. Numarul 37 WTA nu a mai ratat insa cea de-a patra sansa de break

1:2 Begu este tradata de primul serviciu, Andreescu profita si fructifica prima minge de break din aceasta confruntare

1:1 Inceput curajos pentru jucatoarea din Canada. Bianca este agresiva, profita si de erorile Irinei si reuseste un game alb

1:0 Meciul a inceput cu Irina la serviciu. Debut perfect pentru jucatoarea noastra, care a pierdut doar un singur punct pe propriul serviciu

Anja Vreg este arbitra din scaun.

Irina Begu si Bianca Andreescu au iesit la incalzire. Andreescu, jucatoare de origine romana, a disputat pana acum opt partide pentru echipa de FedCup a Canadei, avand un bilant excelent de 7 victorii si un esec.

Romania conduce cu scorul de 1-0 echipa Canadei, in primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup. Sorana Cirstea (38 WTA) s-a impus categoric in fata jucatoarei Carol Zhao (138 WTA), scor 6-2, 6-2, dupa un meci controlat in totalitate. Romanca si-a adjudecat victoria dupa numai 53 de minute de joc. Urmatoarea partida a zilei le va opune pe Irina Camelia Begu (37 WTA) si Bianca Andreescu (173 WTA). Confruntarea va putea fi urmarita in direct pe Digisport si Telekom Sport si Livescore pe HotNews.ro.

Ce a spus Carol Zhao

"Sorana a jucat foarte bine, iar eu din pacate nu am putut sa fac puncte importante in primul set. Nu cred ca acest punct pierdut in intalnirea cu Romania va influenta rezultatul general. Bianca este o jucatoare buna si ramanem optimisti pentru egalare", a declarat Zhao, la conferinta presa.

"In primul rand, le multumesc tuturor pentru sustinere. Joc de 24 de ani tenis, insa asa atmosfera nu am vazut pe nicaieri. Multumim din suflet, atat eu, cat si echipa va multumeste pentru suport. Ma bucur ca am reusit sa incep cu dreptul si sa aduc primul punct si acum speram sa le incurajam pe fete si sa incheiem prima zi cu un 2-0. Cel mai emotionat a fost momentul in care s-a cantat imnul, mi s-au inmuiat picoarele si cred ca aveam pulsul 200, inclusiv la incalzire, primele cinci minute. Insa apoi am reusit sa ma concentrez pe ceea ce am de facut si sa termin in doua seturi. Vreau inca o data sa va multumesc din suflet, este incredibil ce se intampla", a declarat Sorana Cirstea, la interviul de la finalul partidei.

Statistica meciului Cirstea vs Zhao:

Asi: 2-1

Duble greseli: 0-1

Erori nefortate: 19-23

Lovituri castigatoare: 18-6

Puncte castigate cu primul serviciu: 85% (22/26) - 62% (16/26)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 64% (9/14) - 21% (4/19)

Puncte de break castigate: 71% (5/7) - 25% (1/4)

Total puncte castigate: 66% (56/85) - 34% (29/85)

Durata partidei: 53 min.

Desfasurarea livescore a partidei Sorana Cirstea vs Carol Zhao:

6:2 Sorana fructifica prima minge de break si incheie setul al doilea dupa numai 25 de minute. Astfel, Romania conduce cu 1-0 echipa Canadei

5:2 Un nou game alb pentru Sorana Cirstea, care este la un pas distanta de castigarea partidei

4:2 Zhao isi face serviciul pentru a doua oara la rand in acest meci, dupa un game in care a cedat un singur punct

4:1 Sorana se distanteaza la 4-1, dupa un joc solid pe propriul serviciu

3:1 Carol Zhao pune capat seriei castigatoare a Soranei si isi trece in cont primul game din acest set

3:0 Inca un game fara emotii pentru Sorana, castigat la zero pe propriul serviciu, iar victoria pare tot mai aproape

2:0 Sorana este de neoprit si reuseste inca un break

1:0 Setul al doilea a inceput cu Sorana la serviciu.Cirstea nu cedeaza niciun punct adversarei si castiga al cincilea game consecutiv din aceasta partida

6:2 Sorana se impune pentru a treia oara pe serviciul adversarei si isi adjudeca primul set dupa 28 de minute de joc

5:2 Zhao reuseste sa o puna din nou in dificultate pe Sorana, care a fost nevoita sa salveze o minge de break a adversarei. Jucatoarea noastra isi adjudeca game-ul cu ceva emotii si este la un pas de castigarea primului set

4:2 Cirstea rupe ritmul cu o scurta de efect, care ii aduce prima minge de break in acest game, dupa ce Zhao a condus cu 30-0. Sorana fructifica si se distanteaza la 4-2

3:2 Sorana isi gaseste din nou inspiratia pe propriul serviciu. Game alb, incheiat cu un voleu superb. Primul as al partidei a fost intampinat cu aplauze de suporterii romani

2:2 Carol Zhao restabileste egalitatea pe tabela, dupa un game slab al jucatoarei noastre

2:1 Canadianca isi recupereaza break-ul pierdut, dupa o greseala nefortata a Soranei. Jucatoarea noastra a reusit sa salveze doua mingi de break, dupa ce Zhao a condus cu 40-0

2:0 Sorana profita de greselile adversarei si isi procura primele mingi de break din aceasta partida (40-15). Zhao incheie game-ul cu o dubla greseala, iar Sorana conduce cu 2-0

1:0 Meciul a inceput cu Sorana Cirstea la serviciu. Atmosfera superba in sala din Cluj-Napoca. Sorana este extrem de motivata si hotarata, se impune la zero pe propriul serviciu.

John Blom este arbitrul din scaun al partidei.

Sorana Cirstea si Carol Zhao se afla la incalzire.

Se intoneaza imnurile celor doua tari. Se pot vedea emotiile pe chipul Anei Bogdan, aflata la prima convocare pentru echipa de FedCup a Romaniei.

Sunt prezentate jucatoarele celor doua echipe.

Nerefacuta dupa accidentarea de la Australian Open, Simona Halep nu poate evolua pentru echipa Romaniei, dar este prezenta in tribune.

A inceput festivitatea de deschidere de la "Sala Polivalenta" din Cluj-Napoca.

Romania si Canada se intalnesc in perioada 10-11 februarie, in primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup. Prima partida a zilei de sambata le aduce fata in fata pe Sorana Cirstea (38 WTA) si Carol Zhao (138 WTA), de la ora 13:00. Confruntarile vor putea fi urmarite in direct pe Digisport si Telekom Sport si Livescore pe HotNews.ro.

Romania vs Canada

Echipa Romaniei: Irina Camelia Begu (37 WTA - prima "racheta" a echipei), Sorana Cirstea (38 WTA), Ana Bogdan (86) si Raluca Olaru (45 WTA la dublu). Capitan nejucator: Florin Segarceanu.

Ana Bogdan va bifa prima convocare in echipa Romaniei.

Echipa Canadei: Carol Zhao (138 WTA), Bianca Andreescu (173 WTA), Katherine Sebov (319 WTA) si Gabriela Dabrovski (11 WTA la dublu). Capitan nejucator: Sylvain Bruneau.

Invingatoarea din aceasta intalnire va juca, in luna aprilie, barajul pentru promovarea in primul esalon valoric al Fed Cup, iar invinsa va evolua pentru mentinerea in Grupa Mondiala II.

Romania a invins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, in aprilie 2015, gratie acestei victorii promovand in Grupa Mondiala. Romania mai are o victorie in fata Canadei, in 1983, la Zurich, 3-0 in primul tur al Grupei Mondiale.

Romania vs Canada (Grupa Mondiala II a FedCup) va avea loc pe 10 si 11 februarie 2018, in "Sala Polivalenta" din Cluj-Napoca.