Sorana Cirstea, inaintea duelului din FedCup: "Romania nu sta in Simona Halep. Cred ca ar trebui sa putem sa castigam cu echipa pe care o avem"

de Diana Ene     HotNews.ro
Marţi, 6 februarie 2018, 13:22 Sport | Tenis


Sorana Cirstea
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Aflata pe locul 38 in ierarhia mondiala, Sorana Cirstea este convinsa ca echipa de FedCup a Romaniei se poate descurca si fara Simona Halep in partida cu Canada, din primul tur al Grupei Mondiale II (10-11 februarie). "Romania nu sta in Simona, avem destule jucatoare si cred ca ar trebui sa putem sa castigam cu echipa pe care o avem", a spus Sorana.

"Romania poate sa faca trei echipe de Fed Cup. Romania nu sta in Simona, avem destule jucatoare si cred ca ar trebui sa putem sa castigam cu echipa pe care o avem. Tenisul merge bine, probabil ne tragem una pe alta. Romania are noroc ca are asemenea echipa, avand in vedere ca nu a facut prea multe pentru noi" , a declarat Sorana Cirstea, potrivit Telekom Sport.

Ce au spus Irina Begu si Raluca Olaru

"Intotdeauna este greu atunci cand nu este si Simona in echipa. Noi incercam sa ne facem treaba, sa ne castigam meciurile, pentru ca, pana la urma, Romania are multe jucatoare in Top 100. Putem alcatui o o echipa foarte buna in weekend" - Irina Begu.

"Fetele din Romania, in general, au avut rezultate foarte bune in ultimii ani. Bineinteles, sunt si mici fluctuatii de forma, dar acestea sunt normale. Cred ca avem o echipa foarte buna si avem toate motivele sa avem incredere in noi" - Raluca Olaru.

Echipa Romaniei:
Irina Camelia Begu (37 WTA - prima "racheta" a echipei), Sorana Cirstea (38 WTA), Ana Bogdan (86) si Raluca Olaru (45 WTA la dublu). Capitan nejucator: Florin Segărceanu.

Ana Bogdan va bifa prima convocare in echipa Romaniei.

Echipa Canadei: Carol Zhao (138 WTA), Bianca Andreescu (173 WTA), Katherine Sebov (319 WTA) si Gabriela Dabrovski (11 WTA la dublu). Capitan nejucator: Sylvain Bruneau.

Invingatoarea din aceasta intalnire va juca, in luna aprilie, barajul pentru promovarea in primul esalon valoric al Fed Cup, iar invinsa va evolua pentru mentinerea in Grupa Mondiala II.

Romania a invins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, in aprilie 2015, gratie acestei victorii promovand in Grupa Mondiala. Romania mai are o victorie in fata Canadei, in 1983, la Zurich, 3-0 in primul tur al Grupei Mondiale.

Romania vs Canada (Grupa Mondiala II a FedCup) va avea loc pe 10 si 11 februarie 2018, in "Sala Polivalenta" din Cluj-Napoca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1836 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Jalnice, Irina Begu si Raluca Olaru ! :( (Marţi, 6 februarie 2018, 13:35)

    Susufler0 [utilizator]

    Pe de alta parte Sorana, nu gandeste in clisee !

    PS. Poate si de aceea e buna prietena cu Ostapenko ! ;))
  • +7 (7 voturi)    
    Poate nu e cea mai fericita exprimare (Marţi, 6 februarie 2018, 13:40)

    fdaniel [utilizator]

    Dar are dreptate! si nu e nimic rusinos aici; dimpotriva!

    Asta inseamna sa fii o natiune buna intr-un domeniu, sa nu depinzi de un om!

    Multumim si felicitari Simona, Sorana, Irina...
    • +11 (11 voturi)    
      Sorana a jucat mereu bine la FedCup (Marţi, 6 februarie 2018, 14:11)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Poate mai bine ca Simona... Am fost la Romania-Serbia si Sorana a fost cea care a adus 2 puncte Romaniei, si nu Simona. Sorana a batut-o pe Ana Ivanovic, Simona a fost invinsa de Ana.

      Parerea mea este ca Sorana este extrem de motivata cand joaca pentru Romania.

      De altfel, in meciurile astea de cupa Davis sau FedCup, jucatori care sunt peste locul 50, 100, sau 200 joaca admirabil, se autodepasesc, intervine spiritul national, ceva se intampla, unii joaca extraordinar. Mereu sunt interesante aceste meciuri, nu semana cu turneele.
      • +1 (1 vot)    
        Sorana (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:14)

        cp62 [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        s-a nascut talent si a murit speranta. A avut antrenori mai buni decat ai Simonei in perioada de juniorat, are o serva mai buna decat a Simonei si un forehand uneori devastator dar este foarte puturoasa. Nu alearga deloc si cade psihic foarte repede. E normal ca o jucataore care nu a realizat aproape nimic in competiile WTA sa dea totul pe teren la FED cup. Asa se mai pot remarca si ele.
  • +7 (11 voturi)    
    hei (Marţi, 6 februarie 2018, 14:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Canada vine cu echipa a2a sau a 3a... nu cu cele mai bune jucatoare... asa ca ati putea sa va descurcati fara Simona, fetelor...
    • -6 (12 voturi)    
      corect (Marţi, 6 februarie 2018, 14:11)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Echipa de tenis fete Romania depinde totusi mult de Simona ,
      Asa cum si o echipa de fotbal depinde foarte mult de un jucator briliant ... sau de lipsa lui ..
      • -5 (11 voturi)    
        Portugalia a reusit (Marţi, 6 februarie 2018, 16:15)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        FARA Ronaldo pe teren ... deci? dar cum sa inteleaga romanu' chestiile astea? mai simplu sa astepti la altu', nu? norocul este ca, in cazul asta, lipsa halepului este benefica pentru echipa in timp ce lista ei de scuze se tot lungeste...
        • +1 (7 voturi)    
          Ce fumezi in ultimul timp (Marţi, 6 februarie 2018, 20:03)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          "lipsa halepului este benefica" ??
          Ce fumezi in ultimul timp ?

          Chiar ca nu inteleg asta , ca si cum ai zice ca portughezii au sanse mai bune fara Ronaldo ...
          • 0 (2 voturi)    
            nu te duce capul sa intelegi (Miercuri, 7 februarie 2018, 16:22)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

            ce am comentat, ce rost are sa iti mai raspund? ramai in bezna cu care esti obisnuit si la "fumatul" la care te referi cu atata siguranta
            • 0 (0 voturi)    
              haha (Miercuri, 7 februarie 2018, 21:33)

              GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Roman destept, esti si frumos banuiesc...
      • +1 (1 vot)    
        Daca am fi jucat cu Cehia (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:16)

        cp62 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        cu Kvitova in echipa, fara Simona nu am fi avut nici o sansa sa castigam. Echipa Canadei are jucatoare care sunt sub locul 100. In mod normal ar trebui sa castigam cu 5-0.
    • 0 (2 voturi)    
      la meciul urmator, pt promovarea in grupa mondiala (Miercuri, 7 februarie 2018, 11:56)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      sigur au nevoie de Simona.
  • +1 (1 vot)    
    Sorana (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:09)

    cp62 [utilizator]

    ar trebui sa fie mai modesta. Este cu mult sub nivelul Simonei iar rautati de genul asta nu isi au rostul.
    Daca Bouchard ar fi jucat pentru Canada, tare mi-e teama ca am fi pierdut meciul fara Simona in echipa. Sorana nu este capabila sa o bata pe Bouchard pe cand Simona a batut-o si intr-un picior.
    Invidia mare pe capul Soranei. Probabil ca de aia s-a si imprietenit cu Ostapenko.