Surse - FedCup: Simona Halep nu se va afla in lotul Romaniei pentru partida cu Canada

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 5 februarie 2018, 11:41 Sport | Tenis


Simona Halep, accidentata la glezna
Foto: ausopen.com
Nerefacuta dupa accidentarea suferita in timpul Australian Open (competitie unde a disputat finala), Simona Halep nu va evolua impotriva Canadei, in FedCup. Ana Bogdan o va inlocui pe Halep.

Ana Bogdan (jucatoare care se afla la cea mai buna clasare din ierarhia WTA - locul 86) a precizat pentru Ziare.com ca va pleca la Cluj-Napoca, acolo unde va face parte din echipa Romaniei.

Ce spunea Simona in urma cu doar cateva zile

"Ma voi antrena, voi intra in program normal, dar inca nu stiu daca voi putea juca. Va fi o decizie pe care o vom lua impreuna cu celelalte jucatoare si cu restul staff-ului. Fizic ma simt bine, sunt in regula, la prima vedere. Totusi, simt ca mai am nevoie de odihna" - Simona Halep.

In urma acestei modificari, echipa Romaniei va fi compusa din urmatoarele jucatoare: Irina Camelia Begu (37 WTA - prima "racheta" a echipei), Sorana Cirstea (38 WTA), Ana Bogdan (86) si Raluca Olaru (45 WTA la dublu).

Ana Bogdan va bifa prima convocare in echipa Romaniei.

Cine compune echipa Canadei

Carol Zhao (138 WTA), Bianca Andreescu (173 WTA), Katherine Sebov (319 WTA) si Gabriela Dabrovski (11 WTA la dublu). Capitan nejucator: Sylvain Bruneau.

Invingatoarea din aceasta intalnire va juca, in luna aprilie, barajul pentru promovarea in primul esalon valoric al Fed Cup, iar invinsa va evolua pentru mentinerea in Grupa Mondiala II.

Romania a invins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, in aprilie 2015, gratie acestei victorii promovand in Grupa Mondiala. Romania mai are o victorie in fata Canadei, in 1983, la Zurich, 3-0 in primul tur al Grupei Mondiale.

Romania vs Canada (Grupa Mondiala II a FedCup) va avea pe 10 si 11 februarie 2018, in "Sala Polivalenta" din Cluj-Napoca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3966 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    ,,, (Luni, 5 februarie 2018, 11:50)

    erevan [utilizator]

    asa este bine.
    una se odihneste si alta culege roadele muncii din ultimul timp.
  • +3 (15 voturi)    
    O DECIZIE INTELEAPTA (Luni, 5 februarie 2018, 11:58)

    gicuHD [utilizator]

    simona trebuie sa se refaca pentru a -si recupera locul 1,oricum fetele noastre castiga
  • 0 (6 voturi)    
    normal! (Luni, 5 februarie 2018, 11:58)

    tba [utilizator]

    S-a facut anunțul acum, că tot s-au epuizat biletele pentru meciuri.
    Una peste alta, e mai sigur acum un 3-0 scurt.
  • +3 (15 voturi)    
    iar (Luni, 5 februarie 2018, 12:04)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    sunt nemultumiti pariorii... si pareristii...

    Foarte bine Simona! Sanatate.
  • +6 (14 voturi)    
    Echipa (Luni, 5 februarie 2018, 12:04)

    Godsave [utilizator]

    Nici nu trebuia introdusă în echipă, de vreme ce Canada vine cu a doua echipă, dintre care una e româncă, una poloneză, alta chinezoaică. Trebuiau convocate pentru șansă și promovare, Mihaela, Ana Bogdan. Dar ce pretenții să ai de la Segărceanu? Sau Cosac. Ar fi interesant de aflat, dacă după 2018, mai e în stare să țină turneul WTA la București? La Cupa Davis, ne-am lămurit. Dacă nu era Copil și Tecău, eram varză. Iar Federația nu i-a apărat cu nimic anul trecut, când au anunțat că nu vin, iar toată lumea i-a împroșcat cu noroi. Ce noroc au unii, vin direct la cină, nu fac nimic, dar pentru că avem super sportivi, apar ca fiind deștepți.
  • +7 (19 voturi)    
    Cand am scris acum vreo doua saptamani (Luni, 5 februarie 2018, 12:48)

    Susufler0 [utilizator]

    ca Simona nu va juca la FedCup din cauza ca nu isi permite sa riste o agravare a problemelor pe care le are la glezna (nu se prea stia atunci ca de fapt problema cea mai noua consta in accidentarea din talpa) au sarit in sus "patriotii de serviciu" si dai cu zoaie, dai cu scuipati ca fac pe desteptul !

    PS. Unde sunteti acum, domnilor ?

    PPS. Trebuie sa va hotarati : ori o vreti pe Simona patrioata, ori o vreti cu sanse sa revina pe locul 1 WTA si sa castige un turneu (sau de ce nu turnee) de GS.

    PPPS. Uitati-va cat a patimit Mihaela Buzarnescu de pe urma accidentarilor !
    • +2 (8 voturi)    
      PS. Unde sunteti acum,domnilor? (Luni, 5 februarie 2018, 13:39)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Unde sa fie? Tin ciocu mic si dau minusuri...las' ca te-am echilibrat eu(+).Of,of,of, mereu trebuie sa am grija de tine!
      • +1 (1 vot)    
        Multumesc, @Grandgousier ! (Luni, 5 februarie 2018, 23:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        Am si pierdut sirul datilor in care mai scos din necaz !

        Poate odata si-odata m-oi revansa si eu !

        PS. Respectele mele D-nei Gargamelle !