Marius Copil l-a invins in doar 58 de minute pe Christophe Troll (23 ani, fara clasament), scor 6-3, 6-2, rezultat in urma caruia Romania e egalat situatia in meciul cu Luxemburg (1-1) - turul I al Grupei a II-a a Zonei Europa/Africa a Cupei Davis.

Copil a prins o zi mare la serviciu, iar game-urile la primire au fost un adevarat calvar pentru Troll. Marius a profitat perfect de lacunele din jocul adversarului, iar disputa s-a incheiat rapid: doar 58 de minute.

Duminica vor avea loc meciurile: Florin Mergea/Horia Tecau - Ugo Nastasi/Christophe Tholl, Marius Copil - Ugo Nastasi si Nicolae Frunza - Christophe Tholl. Primul meci va incepe la ora 11:00.

Romania vs Luxemburg se disputa in "Sala Polivalenta" din Piatra Neamt.

ITF (Federatia Internationala de Tenis) testeaza in aceste zile un nou format pentru Cupa Davis: meciurile se disputa sambata si duminica (s-a renuntat la ziua de vineri), iar disputele se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei seturi (inainte era din "cinci").