Luxemburg conduce cu 1-0 in disputa cu Romania din turul I al Grupei a II-a a Zonei Europa/Africa a Cupei Davis, dupa ce Ugo Nastasi a trecut de Nicolae Frunza, scor 7-6(5), 1-6, 6-3.

Cupa Davis Foto: daviscup.com

Locul 569 in lume, Frunza a avut si momente bune de joc, insa si o cadere in setul al treilea, iar acest lucru l-a costat pierderea partidei.

In mod surprinzator, Nastasi (24 de ani, care nu figureaza in clasamentul mondial) s-a impus dupa un meci care a durat doua ore si 16 minute. In a doua disputa a zilei se vor intalni Marius Copil (94 ATP) vs Christophe Troll (23 ani, fara clasament).

Duminica vor avea loc meciurile: Florin Mergea/Horia Tecau - Ugo Nastasi/Christophe Tholl, Marius Copil - Ugo Nastasi si Nicolae Frunza - Christophe Tholl. Primul meci va incepe la ora 11:00.

Romania vs Luxemburg se disputa in "Sala Polivalenta" din Piatra Neamt.

ITF (Federatia Internationala de Tenis) testeaza in aceste zile un nou format pentru Cupa Davis: meciurile se disputa sambata si duminica (s-a renuntat la ziua de vineri), iar disputele se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei seturi (inainte era din "cinci").