Monica Niculescu (99 WTA) a ratat sansa de a se califica in "careul de asi" al turneului WTA din Taiwan, dupa ce a fost invinsa in trei seturi de Sabine Lisicki (Germania, locul 246 WTA), la capatul unui meci care a durat aproape trei ore. Niculescu a condus cu 6-4, 3-0 (cu doua break-uri avantaj), dar adversara sa a revenit si s-a impus in cele din urma cu 4-6, 6-4, 6-4. Lisicki a reusit nu mai putin de 64 de lovituri castigatoare, in timp ce Monica a avut doar 13.

Monica NiculescuFoto: shenzenopen.com

In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe dintre cele doua jucatoare a devenit 4-4. Niculescu castigase ultima disputa cu Lisicki, in 2016, in primul tur al turneului de la Doha (scor 6-2, 6-2).

Pentru parcursul de la Taiwan, Niculescu va primi 6.175 de dolari si 60 de puncte WTA.

Pentru un loc in finala competitiei, Sabine Lisicki se va duela cu ucraineanca Kateryna Kozlova, (locul 85 WTA), care a trecut in sferturi de Yulia Putintseva (Kazahstan, locul 51 WTA), favorita numarul 5, scor 7-5, 6-3.

Lisicki a revenit spectaculos si in prima runda a competitiei din Taiwan, in partida cu Yuxuan Zhang (locul 360 WTA). Dupa ce jucatoarea din Germania a castigat primul set cu 6-3, chinezoaica si-a adjudecat actul secund cu 6-1 si a condus in decisiv cu 5-1. Lisicki a salvat doua mingi de meci la 5-2 si s-a impus la tie-break in decisiv, scor 7-3.