VIDEO Simona Halep, la conferinta de presa: "Azi, corpul meu a spus 'nu'. Nu am putut sa ma misc asa cum voiam, prea multe meciuri dure. Am plans, dar acum zambesc"

de Diana Ene     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:27 Sport | Tenis


Simona Halep, in timpul finalei Australian Open
Foto: Twitter/ Australian Open
Simona Halep a pierdut a treia finala de Grand Slam a carierei (7-6(2), 3-6, 6-4 cu Caroline Wozniacki), problemele fizice impiedicand-o pe jucatoarea noastra sa fie la capacitate maxima in timpul ultimului act de la Melbourne. "Azi, corpul meu a spus nu. Nu am putut sa ma misc asa cum voiam, prea multe meciuri dure. Am plans, dar acum zambesc" a declarat Halep, intr-o conferinta de presa.


"Am plans. Dar acum zambesc", a declarat Halep, la conferinta de presa. Apoi a continuat zambind: "Da, stiu cati jucatori mari au asteptat mult timp pentru primul titlu de Grand Slam. Dar eu inca astept!"

Vezi mai jos imagini cu Simona Halep la conferinta de presa (click aici pentru mobil)



Meciurile lungi dinaintea finalei si-au spus cuvantul

"E doar un meci de tenis, dar da, sunt trista. M-am simtit pregatita, dar corpul meu nu a fost pregatit, pentru ca am avut atatea meciuri lungi. Muschii au fost obositi, picioarele nu au fost suficient de bune. Insa mental am fost pregatita. Simt ca pot infrunta orice provocare, ca pot juca impotriva oricui si sa castig.

Sunt mandra de mine, am dat 100%. Viata merge mai departe. Daca voi continua sa muncesc si sa joc la fel, voi avea alte sanse. Azi, corpul meu a spus nu. NU am putut sa ma misc asa cum voiam, prea multe meciuri dure", a explicat Simona, potrivit Digi Sport.

Ce i-a transmis Darren cahill

"Mi-a spus ca e foarte mandru de mine, de ce am facut la acest turneu. Ca am fost cel mai bine din punct de vedere mental si fizic si ca am luptat pana la capat. E multumit de felul in care am evoluat", a declarat Halep.

"Trebuia sa fiu mai agresiva in tie-break, dar nu mi-a mai ajuns energia"

"Poate in primul set trebuia sa lovesc asa cum am facut-o in al doilea si in al treilea. Atunci simteam ca am energia necesara sa joc cu ea. Poate a fost o greseala. In tie-break trebuia sa fiu mai agresiva. Dar, cum am mai spus, nu mi-a mai ajuns energia. Poate de aceea nu m-am mai putut concentra si nu am mai putut sa risc. Am inceput sa simt acest joc foarte bine. Voi continua pe acest drum. Dar mai intai am nevoie de o pauza lunga. Am avut crampe in al doilea set, dar mi-am revenit in al treilea, a fost mai bine. Dar durerea inca era acolo", a precizat Simona.

Motivul pentru care a solicitat un time-out medical in setul al doilea

"Am avut durere de cap si ameteala. Am picioarele umflate, dreptul. Amandoua sunt complet moarte. De aceea am nevoie de pauza. Am nevoie de investigatii, dar o sa le fac acasa", a mai spus Halep, conform Digi Sport.

Simona Halep (1 WTA) a fost invinsa, sambata, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4, de daneza Caroline Wozniacki (2 WTA), in finala de la Australian Open, dupa doua ore si 49 de minute de joc.

De stiut dupa finala de la Australian Open:

  • Caroline Wozniacki a castigat primul titlu de Grand Slam din cariera, rezultat in urma caruia va deveni noul lider al ierarhiei WTA.
  • A fost a treia finala de Grand Slam pierduta de Simona Halep: Roland Garros (2014, 2017) si Australian Open (2018).
  • Dupa 16 saptamani consecutive, Simona Halep va ceda fotoliul de lider mondial.
  • In urma victoriei de sambata, daneza conduce cu 5-2 in meciurile directe cu Halep.
  • Castigatoarea va primi un cec in valoare de 2,6 milioane de euro, iar invinsa 1,3.


Citeste si:

Blestemul finalelor: Simona Halep, invinsa dramatic in ultimul act de la Australian Open de Caroline Wozniacki 6-7(2), 6-3, 4-6

Simona Halep, determinare maxima dupa finala pierduta la Australian Open: Voi lupta pentru un titlu, mai am multi ani in fata, poate voi reusi a patra oara

Presa internationala lauda jocul oferit de Halep si Wozniacki: "O finala cu suspans si agonie. Toate ingredientele unui mare meci"

Wozniacki i-a cerut scuze Simonei Halep pentru infrangerea de la Melbourne: "Stiu ca e o zi grea pentru Simona. Imi pare rau ca a trebuit sa castig azi"

Simona Halep: Jos, dar niciodata terminata







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5476 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:45)

    zigot [utilizator]

    pentru cunoasterea jocului, a spectacolului daruit in
    tot turneul, pentru sportivitatea ta exceptionala!
    vei castiga multe grand slam uri pentru ca poti si, mai
    ales, m e r i t i !
    felicitari pentru cum faci, ce faci!
  • +17 (21 voturi)    
    SH merita felicitata pt jocul prestat (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 16:16)

    Susufler0 [utilizator]

    de-a lungul intregului turneu ! Joc de mare campioana !

    Vazand aceste sapte meciuri sunt convins ca va veni si ziua in care va castiga primul sau trofeu de GS !

    PS. Bravo, inca o data si multa sanatate !
  • +9 (11 voturi)    
    SH este o " infrangere cat o victorie "a Cosacului (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 16:17)

    Plagarus [utilizator]

    Iubire si recunostinta vesnica, marii noastre campeoane.
  • -20 (26 voturi)    
    Milioanele (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 17:08)

    Nissan [utilizator]

    1 milion jumate de euro intr-o luna, nu-i rau. Atata drama, in fond pentru nimic.
    • +1 (1 vot)    
      haha (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 23:57)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      a gresit suma. este vorba de 2 milionane,. Suma oficiala pentru castigator a fost de 3.5 milioane si 1.6 milioane pentru invins dar Bill Jean King a facut o actiune de colecatare de bani pentru ca premiile la fete sa fie la fel ca la baieti si au reusit sa sfranga o gramada de bani asa ca in final premiul la fete a fost de 4 milioane pentru castigator si 2 milioane pentru finalist
      • +1 (1 vot)    
        Euro nu dolari australieni (Duminică, 28 ianuarie 2018, 11:40)

        Nissan [utilizator] i-a raspuns lui cp62

        In euro premiul a fost in jur de 1,5 milioane. Plus Shenzen 250 de mii, se apropie de 2 mil.
  • +3 (15 voturi)    
    daneza a fost mai buna (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 18:03)

    ..13 [utilizator]

    meciul a fost frumos - pacat ca a pierdut SH.

    Batalia pentru locul 1 este mare - sunt multe jucatoare de tenis apropiate ca nivel al jocului si va fi din ce in ce mai greu sa iti pastrezi locul 1.

    Mie mi-a placut daneza.
    Acum nu aruncati cu pietre in mine.

    Spor SH!
    • -4 (14 voturi)    
      Ti-ai dat foc la valiza. (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 19:55)

      Nissan [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Inseamna ca nu esti patriot. Cartonas galben, daca se mai repeta s-ar putea sa fii nevoit sa emigrezi.
      • +1 (7 voturi)    
        asta este... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 21:18)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

        Ce pot sa fac????

        Am cerut indurare - dar patrihotii sunt mai puternici
        C'este la vie!
    • +3 (5 voturi)    
      daneza a fost in primul rand mult mai odihnita (Duminică, 28 ianuarie 2018, 0:05)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      A jucat toate meciurile pana in finala cu jucatoare anonime, de pe locul 30 in jos in timp ce Simona a avut adversare mult mai puternice. Ce sa ii faci . asa a fost "tragerea la sorti". Partea proasta e ca din 2019 se vor face si mai multe magarii la asa zisa tragere la sorti pentru ca vor reduce numarul de cap de serie la 16. O sa vedem inca din primele tururi meciuri intre jucatoare din top 20 ceea ce este absolut anormal Daca Simona nu s-ar fi accidentat la glezne ar fi castigat mult mau usor meciul cu Davis si mai apoi cu Kerber si ar fi fost o cu totul alta jucatoare in finala.
  • +8 (10 voturi)    
    te iubim (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 18:54)

    gicuHD [utilizator]

    eu si f.multi romani am suferit azi dar iti tinem pumnii in continuare
    • +9 (11 voturi)    
      Poate pentru prima oara... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 21:21)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui gicuHD

      ... eu nu am suferit. S-a vazut ca de la inceputul setului doi trece printr-un calvar. A fost o minune ca l-a castigat. Incepusem sa imi doresc sa se termine mai repede, indiferent de rezultat.
      Pana una alta a realizat ceva absolut exceptional, joaca mult mai bine si are foarte probabil cel mai bun antrenor din lume. Cred ca este deja cel mai mare sportiv roman al tuturor timpurilor.
      • +1 (5 voturi)    
        Complicat ! E greu deocamdata (Duminică, 28 ianuarie 2018, 0:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        sa o intreaca pe Nadia Comaneci !

        Nu se stie ce va fi insa in viitor ! Eu unul o vad incheindu-si cariera dupa varsta de 30 de ani si nu doar castigatoare a unui singur turneu de GS !
        • 0 (2 voturi)    
          E greu de comparat (Luni, 29 ianuarie 2018, 2:26)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Halep a jucat vreo 14 ore numai acum la AO. Nadia avea un concurs pe an si nu a concurat 14 ore in toata cariera. E adevarat nici financiar nu se pot compara.
  • +11 (13 voturi)    
    Simona ramane o campioana ! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 19:34)

    Ochiana [utilizator]

    Bravo ei ! A facut mai mult decat orice alt sportiv roman in domeniul asta....Competitia de acum nu se compara cu cea de pe vremea lui Nastase.
    Succes in continuare Simona !
    Si ai grija de picioarele tale :)