Roger Federer va lupta, duminica, pentru titlul de Grand Slam cu numarul 20 din cariera, elvetianul obtinand calificarea in finala de la Australian Open dupa un meci de o ora si doua minute cu Hyeon Chung (la 6-1 si 5-2 pentru "Maestru", Chung a abandonat). Federer vs Cilic este de fapt o reeditare a ultimului act de la Wimbledonul din 2017.

Nu sunt prea multe de spus despre meciul lui "Mister Perfect" cu surpriza turneului, Hyeon Chung. Cu sau fara abandonul asiaticului, meciul a curs intr-o singura directie, numele invingatorului nefiind o necunoscuta.

In doar 62 de minute, Roger se desprinsese deja la 6-1 si 5-2, prea mult totusi pentru o semifinala de Grand Slam.

Eroic in meciul cu Djokovic (pe care l-a eliminat in optimi), Chung a fost coplesit de importanta meciului si de un Roger "inuman".

Federer i-a dat timp adversarului sa "respire" doar in pauza dintre game-uri: a servit impecabil, a fost incredibil de agresiv la retur, iar Chung a fost transformat intr-un adevarat sparring partner. A fost un antrenament bun pentru elvetian, insa parca prea scurt.

Pentru #20 (record absolut de titluri de Grand Slam), Roger il va intalni pe Cilic. Cei doi s-au duelat si in finala de la Wimbledon (2017). Elvetianul nu a avut probleme, castigand in trei seturi: 6-3, 6-1, 6-4. Mai multe detali aici.

De stiut: Pana la calificarea in finala, Federer nu a pierdut vreun set. Va fi a saptea finala de la Melbourne pentru elvetian si a 30-a de Grand Slam din cariera(!)...

In meciurile directe, Federer il conduce cu un categoric 8-1 pe Cilic. Singurul succes al croatului a venit in 2014, la US Open: 6-3, 6-4, 6-4. De altfel, Marin Cilic a castigat acea editie a competitiei de la New York: l-a invins in finala pe Kei Nishikori.