Rafael Nadal (1 ATP) a fost nevoit sa abandoneze in sferturile de finala la Australian Open, in setul al cincilea al meciului cu Marin Cilic, din cauza unei accidentari. Ibericul a anuntat miercuri, prin intermediul unui comunicat de presa, ca va lipsi de pe terenul de tenis timp de trei saptamani.

Rafael Nadal, la Australian OpenFoto: ausopen.com

Testele medicale efectuate de Nadal au relevat o leziune la un muschi din partea superioara a piciorului drept.

El va relua progresiv antrenamentele peste doua saptamani si va reveni cu ocazia turneului de la Acapulco, inaintea turneului de la Indian Wells (SUA), noteaza AFP.

Liderul clasamentului ATP, finalist la editia de anul trecut si castigator in 2009 la Australian Open, s-a retras in sferturi la Australian Open, in debutul setului cinci al partidei cu Marin Cilic, la scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (5), 2-6, 0-2, dupa trei ore si 47 de minute de joc. Croatul va evolua in penultimul act al competitiei cu britanicul Kyle Edmund.

VIDEO ​Australian Open: Final de drum pentru Rafael Nadal - Ibericul a abandonat in setul al cincilea al meciului cu Marin Cilic