Australian Open: Karolina Pliskova, adversara Simonei Halep in sferturile de la Melbourne

Luni, 22 ianuarie 2018, 16:35 Sport | Tenis

Karolina Pliskova, la Australian Open
Cap de serie numarul sase, Karolina Pliskova s-a calificat, luni, in sferturile de la Australian Open, dupa ce a invins-o pe compatrioata Barbora Strycova (favorita numarul 20). Pliskova va lupta pentru un loc in semifinale cu Simona Halep (1 WTA si principala favorita a intrecerii de la Antipozi).

A fost nevoie de set decisiv pentru a fi stabilita invingatoarea, Karolina impunandu-se dupa doua ore si 41 de minute, scor 6-7(5), 6-3, 6-2.

De-a lungul timpului, Pliskova si Halep s-au intalnit de sase ori, scorul fiind 5-1 pentru Simona.

Program sferturi:

Simona Halep (1) vs Karolina Pliskova (6)
Angelique Kerber (21) vs Madison Keys (17)
Elise Mertens vs Elina Svitolina (4)
Carla Suarez Navarro vs Caroline Wozniacki (2).

S-ar putea sa te intereseze si:

Simona Halep vs Naomi Osaka 6-3, 6-2/ In sferturi la turatie maxima - Calificare in ritm de lider mondial

Simona Halep: "Nu am putut sa dorm noaptea trecuta, aveam dureri peste tot"

Presa internationala, dupa meciul liderului mondial: "Simona Halep invinge si convinge"

5822 vizualizari

• +6 (6 voturi)
    test adevarat (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:08)

alex562 [utilizator]

pliskova e cea mai tare nuca, apoi si kerber
  • +1 (5 voturi)
    Urmatoarele meciuri ar putea fi (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:45)

nick24 [utilizator]

Cu Pliskova, Kerber si Wosniaki finala.
    • +3 (3 voturi)
      aceea ar fi o finala de vis (Marţi, 23 ianuarie 2018, 11:36)

AndreeaMate [utilizator] i-a raspuns lui nick24

Simo si Wozniaki. Ambele vizeaza locul 1: Simo sa ramana si Wozniaki sa revina:)

Bafta Simo!
  • +8 (16 voturi)
    Simona pare a avea cel mai tare meci din sferturi" (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:07)

Susufler0 [utilizator]

Daca o invinge pe cehoaica (asupra careia are un oaresce ascendent moral) iar celelalte favorite castiga si ele, atunci se va ajunge la mult dorita situatie pt suporteri, sponsori si televiziuni ca numerele 1, 2 si 4 mondial sa joace semifinalele unui turneu de grand slam !

PS. Se va juca insa nu numai pt castigarea unui GS ci si pt mentinerea sau castigarea locului 1 in clasamentul WTA !

PPS. Visez si eu acum ca un suporter ce sunt : Cum ar fi ca la sfarsitul turneului Simona sa se mentina pe primul loc in lume dar nu oricum ci castigand AO ? Eeee ?