Roger Federer (castigator de cinci ori la Melbourne) s-a calificat, luni, in sferturile primului Grand Slam al anului, dupa o victorie in trei seturi in fata lui Marton Fucsovics (Ungaria, locul 80 ATP), scor 6-4, 7-6 (3), 6-2. In urma acestui succes, campionul elvetian si-a asigurat prezenta in sferturile de la Australian Open pentru a 14-a oara in cariera.

Roger a stat pe teren doua ore si patru minute pentru a trece de jucatorul din Ungaria.

In sferturi, Federer il va infrunta pe Tomas Berdych, cap de serie numarul 19, invingator cu 6-1, 6-4, 6-4 in fata italianului Fabio Fognini (cap de serie numarul 25). Federer conduce cu 19-6 in meciurile directe cu Berdych.

Ultima confruntare dintre cei doi jucatori a avut loc anul trecut, tot intr-un turneu de Grand Slam, la Wimbledon. Federer a castigat atunci in semifinale, scor 7-6(4), 7-6(4), 6-4. Berdych nu l-a mai invins pe Federer din 2013, cand se impunea in semifinalele turneului de la Dubai.