Grigor Dimitrov (cap de serie numarul 3) a reusit o victorie entuziasmanta in fata australianului Nick Kyrgios (17 ATP), favoritul gazdelor, scor 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 7-6(4). Bulgarul s-a impus dupa un meci care a durat 3 ore si 30 de minute, urmand sa se dueleze in sferturile competitiei cu britanicul Kyle Edmund (49 ATP).

Grigor DimitrovFoto: ausopen.com

In urma victoriei de la Melbourne, Dimitrov conduce cu 3-1 in meciurile directe cu Nick Kyrgios. Australianul il invinsese pe Dimitrov in cea mai recenta inclestare, chiar la inceputul acestui an: scor 3-6, 6-1, 6-4, in semifinalele turneului de la Brisbane, pe care avea sa-l si castige.

Pentru un loc in semifinalele de la Australian Open, faza pe care a atins-o si la editia de anul trecut, Grigor Dimitrov va trebui sa il invinga pe Kyle Edmund. Bulgarul a castigat ambele intalniri anterioare cu jucatorul britanic: in sferturile editiei din acest an a turneului de la Brisbane (scor 6-3, 6-7(3), 6-4) si in 2017, in turul al doilea la Washington (scor 7-5, 4-6, 6-3).

"Sa joci impotriva lui Nick Kyrgios e dificil. M-a invins in urma cu doua saptamani. El serveste foarte bine. A luptat din greu si eu am avut de muncit serios in aceste conditii. Am incercat sa profit de fiecare oportunitate pe care am avut-o si am reusit in cele din urma. El a jucat foarte bine, dar ma bucur ca am castigat" - Grigor Dimitrov.

Statistica partidei Dimitrov vs Kyrgios:

Asi: 16-36

Duble greseli: 7-7

Puncte castigate cu primul serviciu: 81% (90/111) - 79% (80/101)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 40% (19/47) - 50% (27/54)

Puncte de break castigate: 22% (2/9) - 60% (3/5)

Lovituri castigatoare: 64-76

Total puncte castigate: 157-156

Durata meci: 3h 30 min.

Optimi, rezultate inregistrate duminica:

Rafael Nadal (ESP/N.1) - Diego Schwartzman (ARG/N.24) 6-3, 6-7 (4/7), 6-3, 6-3

Marin Cilic (CRO/N.6) - Pablo Carreno (ESP/N.10) 6-7 (2/7), 6-3, 7-6 (7/0), 7-6 (7/3)

Grigor Dimitrov (BUL/N.3) - Nick Kyrgios (AUS/N.17) 7-6 (7/3), 7-6 (7/4), 4-6, 7-6 (7/4)

Kyle Edmund (GBR) - Andreas Seppi (ITA) 6-7 (4/7), 7-5, 6-2, 6-3