Simona Halep, dupa meciul maraton cu Lauren Davis: "Este imposibil sa ma recuperez, dar voi lupta"

Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 11:55 Sport | Tenis

Simona Halep, la AO
Simona Halep a declarat, sambata, ca este imposibil sa se recupereze dupa accidentarea de la glezna si dupa ce a jucat trei ore si 45 de minute cu Lauren Davis, dar spune ca este pozitiva si ca va face totul sa continue turneul, la Melbourne, informeaza News.ro.

"E inflamata (n.r. - glezna) si simt durerea. Nu e recuperata. Este imposibil sa se recupereze. Dupa meciul de azi, cred ca maine va fi mai rau, dar o sa trag de mine si o sa vad ce se va intampla", a spus ea.

Halep le-a cerut iertare jurnalistilor ca a intarziat la conferinta de presa: "Am facut masaj, de aceea am intarziat, imi cer scuze. Sunt obosita, bineinteles, dar sunt pozitiva pentru ca am castigat. Daca pierdeam azi, as fi fost foarte trista, dar acum am energie si ganduri bune. A fost foarte greu, singurul meci pe care l-am jucat asa. Am fost condusa cu 0-40, a avut trei mingi de meci, dar am continuat sa joc. Am continuat sa cred ca nu e terminat, chiar daca ea a condus mai mult. Am dat tot ce am avut si sunt foarte mandra ca am putut sta acolo, pe teren si castiga."

Simona Halep, locul 1 WTA, a invins-o, sambata, cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13, pe americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, calificandu-se pentru a treia oara in optimile de finala ale Australian Open. Halep a salvat trei mingi de meci la scorul de 10-11, in cea mai lunga partida a turneului, care a durat trei ore si 45 de minute.

Meciul Simona Halep - Lauren Davis a avut 48 de game-uri, la fel ca intalnirea dintre americanca Chanda Rubin si spaniola Arantxa Sanchez Vicario (6-4, 2-6, 16-14, in sferturi), care detinea recordul la Melbourne, la simplu feminin, din 1996.

Ca durata, cu trei ore si 45 de minute jucate, partida de sambata este a patra din istoria Australian Open.

5905 vizualizari

• -24 (30 voturi)
    Lacomia si prostia (Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 12:59)

Koczka [utilizator]

Face rau ca se forteaza sa joace cu glezna dreapta scrantita. In plus si-a complicat un match pe care il avea in mana datorita mentalului ei subred. Davis care nu avea ce pierde s-a agatat de acest match pe fondul slabiciunii evidente a Simonei. Nu am inteles ce pastile a primit Davis de la medic in a doua pauza medicala. Nu stiu daca in regulamentul competitional e permisa administrarea de calmante in timpul match-urilor.
    Multe 'ciudatenii' la acest turneu. De exemplu ameteala jucatoarei Aiava in meciul cu Simona la 5-2 in primul set. Se pare ca ' medicina sportiva' e la loc de frunte acum in tenisul mondial .
    • +4 (16 voturi)
      Sărmane, (Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 13:45)

Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

eu zic să--ți iei tu niște pastile, dar de oligofrenie acută încă nu se fabrică.
    • +10 (18 voturi)
      Corect (Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 14:00)

Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

Trebuia sa se retraga dupa primul tur. Sunt convins ca asta i-ar fi adus o gramada de laude din toate partile si mai cu seama din partea expertilor de pe HN.