Novak Djokovic (14 ATP), fost lider mondial, si-a asigurat prezenta in runda a treia a turneului de la Melbourne, dupa ce s-a impus in patru seturi in fata francezului Gael Monfils (39 ATP), "victima" sa preferata, scor 4-6, 6-3, 6-1, 6-3. Sarbul a avut nevoie de doua ore si 47 de minute pentru a-si trece in cont a 15-a victorie consecutiva din tot atatea partide jucate in compania lui Monfils.

Partida dintre Djokovic si Monfils s-a disputat pe o caldura sufocanta, temperatura apropiindu-se de 40 de grade Celsius, iar francezul a acuzat probleme in debutul celui de-al doilea set. El s-a plans arbitrului, vorbind de conditiile "inumane" in care se desfasoara meciul, insa organizatorii au decis sa nu inchida acoperisul arenei Rod Lever, precizeaza AFP, potrivit Agerpres.

Djokovic (30 ani) il va infrunta in turul urmator pe spaniolul Albert Ramos (locul 22 ATP), invingator cu 6-4, 6-2, 7-6 (2) in partida cu americanul Tim Smyczek (131 ATP).

Cap de serie numarul 5, Dominic Thiem a obtinut si el calificarea in turul trei la Melbourne, la capatul unui meci care a durat trei ore si 51 de minute. Austriacul s-a impus in cinci seturi in fata americanului Denis Kudla (190 ATP), scor 6-7 (6), 3-6, 6-3, 6-2, 6-3.

In runda urmatoare, Thiem se va duela cu francezul Adrian Mannarino (27 ATP), care a trecut de cehul Jiri Vesely (64 ATP), scor 6-3, 7-6 (4), 5-7, 6-3.

Rezumatul partidei Djokovic vs Monfils:

Rezumatul partidei Thiem vs Kudla:

Turul II, rezultate inregistrate joi (s-au disputat pana acum):

Dominic Thiem (AUT/N.5) - Denis Kudla (USA) 6-7 (6/8), 3-6, 6-3, 6-2, 6-3

Adrian Mannarino (FRA/N.26) - Jir Vesely (CZE) 6-3, 7-6 (7/4), 5-7, 6-3

Novak Djokovic (SRB/N.14) - Gael Monfils (FRA) 4-6, 6-3, 6-1, 6-3

Albert Ramos (ESP/N.21) - Tim Smyczek (USA) 6-4, 6-2, 7-6 (7/2)

Hyeon Chung (KOR) - Daniil Medvedev (RUS) 7-6 (7/4), 6-1, 6-1

Julien Benneteau (FRA) - David Goffin (BEL/N.7) 1-6, 7-6 (7/5), 6-1, 7-6 (7/4)

Fabio Fognini (ITA/N.25) - Evgeny Donskoy (RUS) 2-6, 6-3, 6-4, 6-1

Tomas Berdych (CZE/N.19) - Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 2-6, 6-2, 6-3

Juan Martin Del Potro (ARG/N.12) - Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6 (7/4), 6-7 (0/7), 6-4

Marton Fucsovics (HUN) - Sam Querrey (USA/N.13) 6-4, 7-6 (8/6), 4-6, 6-2

Nicolas Kicker (ARG) - Lukas Lacko (SVK) 6-2, 7-5, 1-6, 7-5

Richard Gasquet (FRA/N.29) - Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 6-2, 6-3