Detalii despre accidentarea Simonei Halep: Are dureri mai mari decat la entorsa suferita in meciul cu Elina Svitolina, din finala de la Roma

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 17 ianuarie 2018, 11:10 Sport | Tenis


Simona Halep, accidentata la glezna
Foto: ausopen.com
Simona Halep a efectuat un RMN dupa accidentarea suferita in timpul partidei cu Destanee Aiava, din turul intai de la Australian Open, iar acesta nu a scos la iveala vreo ruptura a vreunui ligament. Sunt insa si vesti mai putin bune: zona este in continuare inflamata, iar durerile pe care le resimte Simona sunt (conform lui Darren Cahill) mai mari decat cele pe care le-a simtit dupa entorsa suferita in finala de la Roma, contra Elinei Svitolina.

Darren Cahill, citat de presa internationala, a precizat ca Simona nu a suferit vreo ruptura de ligamente dupa accidentarea din meciul cu Aiava.  

Zona este insa in continuare inflamata, iar durerile sunt destul de mari.

Organizatorii de la Australian Open au anuntat programul zilei de joi, iar meciul dintre Simona Halep (1 WTA) si Eugenie Bouchard (Canada, 112 WTA) va fi primul din sesiunea de seara, urmand sa inceapa la ora 10:00 (ora Romaniei). Disputa va fi in direct pe Eurosport si LiveText pe HotNews.ro.

Simona Halep vs Eugenie Bouchard:

De-a lungul timpului, Halep si Bouchard s-au intalnit de trei ori, scorul fiind 2-1 pentru Simona. Toate duelurile dateaza insa din 2014.

2014 Indian Wells (optimi)/ 6-2, 1-6, 6-4 pentru Simona
2014 Wimbledon (semifinale)/ 6-7 (5), 2-6 pentru Eugenie
2014 Turneul Campioanelor (grupe)/ 6-2 6-3 pentru Simona.

S-ar putea sa te intereseze si:

Australian Open: Simona Halep vs Destanee Aiava 7-6 (5), 6-1/ Bariera turului intai, depasita - Emotiile vin insa de la glezna

Aici poti citi o ampla prezentare a primului turneu de Grand Slam al anului, AUSTRALIAN OPEN.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8848 vizualizari

  • -22 (30 voturi)    
    ghinion (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 11:26)

    nash pandelica [utilizator]

    bine ca a luat deja un trofeu...
  • +7 (11 voturi)    
    sper ca sunt declaratii tactice (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 11:43)

    nick24 [utilizator]

    si nu reale, cu toate ca Darren e australian si nu prea le are cu balcanismele noastre.
    Daca sunt adevarate, atunci are dreptate Tiriac, care zicea ca adidasii folositi nu aveau marginile rotunjite, ca sa permita deraparea sau astia de la adidas i-au luat si pantofii de sport?
    • +3 (5 voturi)    
      Adidas (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 12:23)

      ursul_patrat [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Pantofii cu care a jucat in China si la AO sint Adidas. Aceiasi cu care a jucat anul trecut in sezonul de hardcourt. Doar ca acum sint albi complet si brandingul se vede mai greu.
  • +2 (12 voturi)    
    nu va avea presiune (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 12:23)

    gicuHD [utilizator]

    s-ar putea sa avem surpriza sa mearga mai bine asa,daca ii rezista glezna simona are o scuza daca pierde si atunci v-a juca eliberata,presiunea afecteaza activitatea creierului cu pana la 70% vezi paris,s-ar putea sa o vedem pe simona ca zburda pana in finala ,bafta
  • 0 (12 voturi)    
    talpa ? (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 12:30)

    nedumeritul [utilizator]

    eu am alergat 40 de ani cu tot felul de incaltari pe teren accidentat, nu ma pricep la tenis si cerintele incaltarilor de aici ,dar privind accidentul am avut senzatia ca talpa era prea groasa si prea moale iar sireturile nu erau suficient stranse. Poate gresesc dar mie cand mi se intampla aceasta rasucire asta era cauza. Nu mi se intampla nimic deoarece am patinat foarte mult in copilarie si probabil s-au consolidat gleznele....
  • +1 (5 voturi)    
    Cate '' glezne " o vor desparti de un GS in 2018 ? (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:34)

    Plagarus [utilizator]

    Nici septul nu-i incurajator pt.o mare performanta.
    • -2 (4 voturi)    
      lol vorbim de "glezna piciorului" (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 17:10)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      cum nota ieri HN =)) un IQ pe masura halepului rasist... chiar: un RMN la cap sa vedem cum arata vidul pe cand?
  • -3 (3 voturi)    
    va castiga. (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:47)

    nedumeritul [utilizator]

    nu stiu de ce ,dar cred ca aceasta accidentare a mobilizat-o in asa masura ca va castiga aceasta competitie.(paradoxal ii va creste moralul si concentrarea , la sportivii de elita cam asta se intampla)