Jucatoarea britanica de tenis Johanna Konta, favorita numarul 4 a turneului WTA de la Sydney, a fost eliminata din primul tur al acestei competitii, dotata cu premii totale in valoare de 733.900 dolari, fiind invinsa in doua seturi, 6-3, 7-5, de poloneza Agnieszka Radwanska, intr-o partida disputata marti, transmite Agerpres.

Johanna KontaFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Konta era detinatoarea titlului la Sydney, dupa ce a invins-o in finala pe aceeasi Radwanska in doua seturi, cu 6-4, 6-2.

Intr-o alta partida din turul 1, australianca Samantha Stosur s-a impus in trei seturi, 4-6, 7-5, 6-3, in fata germancei Carina Witthoeft.

Tot marti, cehoaica Barbora Strycova s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Sydney, gratie victoriei cu 6-4, 6-1 inregistrate in fata rusoaicei Ekaterina Makarova.

Strycova se va lupta pentru un loc in semifinale cu castigatoarea partidei dintre australiencele Ashleigh Barty si Ellen Perez, ultima fiind beneficiara unui wild-card oferit de organizatori.

Dominika Cibulkova din Slovacia a acces la randul ei in sferturi, impunandu-se in doua seturi simetrice, 6-4, 6-4, in fata rusoaicei Elena Vesnina. Cibulkova o va avea ca adversara in turul urmator pe invingatoarea meciului dintre americanca Venus Williams, favorita numarul 2, si germanca Angelique Kerber.