Irina-Camelia Begu si Simona Halep s-au calificat, duminica, in sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de la Shenzhen. Romancele au invins perechea chineza Xinyun Han/Chen Liang, scor 5-7, 6-2, 11-9, dupa o ora si 38 de minute.

Simona Halep si Irina BeguFoto: shenzenopen.com

In primul set, Begu si Halep au revenit de la 2-5 la 5-5, insa au cedat in cele din urma actul de debut cu scorul de 5-7.

In sferturi, Begu si Halep vor intalni perechea invingatoare din meciul dintre Mihaela Buzarnescu/Irina Bara si Natela Dzalamidze/Xenia Knoll (Rusia/Elvetia).

Begu si Halep si-au asigurat 3.852 dolari si 60 de puncte WTA.

Tot duminica, Irina Begu s-a calificat in optimile probei de simplu, dupa ce a trecut de chinezoaica Fangzhou Liu, locul 147 WTA, scor 6-1, 6-2, dupa o ora si 9 minute de joc.

Simona Halep va debuta luni in proba de simplu, impotriva americancei Nicole Gibbs (110 WTA). Partida va fi a doua pe terenul central si va incepe in jurul orei 07.00 (ora Romaniei).

Turneul de la Shenzhen se disputa in perioada 31 decembrie - 6 ianuarie si poate fi urmarit in direct la Digi Sport.