VIDEO Abu Dhabi: Serena Williams, invinsa de Jelena Ostapenko la revenirea in tenis

de Diana Ene     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 16:28 Sport | Tenis


Serena Williams, la Abu Dhabi
Foto: Twitter
La patru luni dupa ce a devenit mama, Serena Williams (22 WTA), fost numar 1 WTA, a revenit pe terenul de tenis cu ocazia turneului demonstrativ de la Abu Dhabi. Americanca a fost invinsa de letona Jelena Ostapenko (7 WTA), scor 6-2, 3-6, 10-5, in primul meci de tenis feminin din istoria turneului.

Serena a inceput partida cu un break, insa campioana editiei din 2017 de la Roland Garros a castigat apoi patru game-uri consecutive. Americanca si-a facut o singura data serviciul in prima mansa, in game-ul al saselea.

Williams a revenit cu o replica pe masura in setul al doilea, conducand cu 3-0. Letona s-a apropiat apoi la 3-2, dupa un break la zero si un joc solid pe propriul serviciul. Ostapenko a mai reusit un game alb pe serviciul adversarei, la 5-3.

Setul decisiv a fost un super tie-break, adjudecat cu 10-5 de Ostapenko.

La interviul de la finalul partidei, Serena a spus ca a fost putin ingrijorata in privinta fetitei sale, prezenta in tribune, adaugand ca se simte bine sa fie din nou pe teren.

"Revenirile sunt intotdeauna grele, mai ales dupa ce ai un copil, dar e minunat sa fii aici", a declarat Serena Williams.

Serena Williams, care la inceputul acestui an a cucerit pentru a saptea oara Australian Open, intr-un moment in care era insarcinata, a devenit mama la 1 septembrie, cand a dat nastere unei fetite, Alexis Olympia Ohanian Jr.

Ultima partida disputata de Serena a fost finala Australian Open, castigata cu 6-4, 6-4 in fata surorii Venus Williams.

Revenirea Serenei Williams in meciurile oficiale este asteptata la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului 2018, programat in perioada 15-28 ianuarie.

In cazul unui nou succes la Melbourne, Serena Wiliams va castiga cel de-al 24-lea sau titlu de Grand Slam si o va egala, astfel, pe australianca Margaret Court.

Serena Williams, titluri de Grand Slam: Australian Open (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, 2017), Roland Garros (2002, 2013, 2015), Wimbledon (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016), US Open (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014).

Castigatoare de Grand Slam, era Open:


1 Serena Williams 23 (7 AO, 3 RG, 7 W, 6 USOpen)
2 Steffi Graf 22 (4 AO, 6 RG, 7 W, 5 USOpen)
3 Chris Evert 18 (2 AO, 7 RG, 3 W, 6 USOpen)
3 Martina Navratilova 18 (3 AO, 2 RG, 9 W, 4 USOpen)

Referindu-ne la toata istoria tenisului (si inainte de era Open), clasamentul este dominat de Margaret Court, cu 24 de titluri (11 AO, 5 RG, 3 W, 5 USOpen).

Rezumatul partidei Serena Williams vs Jelena Ostapenko:




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4447 vizualizari

  • -9 (17 voturi)    
    pai normal ca a fost invinsa (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 17:19)

    gimini [utilizator]

    Acum are copil de tzatza, copilul trebuie alaptat cu lapte, nu cu steroizi, asa ca nu mai poate lua droguri... aaaa, pardon, „medicamente pe prescriptie”.

    O sa tot piarda in prima jumatate a lui 2018 si apoi isi va anunta retragerea definitiva.
    • +1 (3 voturi)    
      Are un copil (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:51)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Punct. Nu cred ca mai avea nevoie de steroizi la statura si masa ei musculara. Ca nu a fost niciodata fair sa lupti contra ei daca erai o "Halep", asta e alta poveste ..
  • +2 (4 voturi)    
    ce meci! (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 17:55)

    anion [utilizator]

    ''Serena a inceput partida cu un break, insa campioana editiei din 2017 de la Roland Garros a castigat apoi patru game-uri consecutive''. Pana la urma castiga Serena setul prim cu 6-2. Extraordinar meci.
    ''Williams a revenit cu o replica pe masura in setul al doilea, conducand cu 3-0. Letona s-a apropiat apoi la 3-2, dupa un break la zero si un joc solid pe propriul serviciul. Ostapenko a mai reusit un game alb pe serviciul adversarei, la 5-3''. Ghemul alb reusit pe serviciul adversarei la 5-3 o fi fost sfarsitul setului casigat de Ostapenko?
  • -7 (9 voturi)    
    poate au altceva americanii (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:02)

    gicuHD [utilizator]

    sigur serena primeste alta medicamentatie care nu iese la teste poate o ajuta si pe rusoaica sa isi revina ca fara e tre greu
  • -4 (10 voturi)    
    nu pot (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:02)

    nahir [utilizator]

    sa inteleg.
    Daca la Sharapova ar mai fi de discutat dorinta ei de a-si spala imaginea de fosta dependenta de sustinatoare de efort ilegale, in cazul Serenei nu inteleg ce o ,ai mana in lupta.
    La varsta ei, actualul statut de proaspata mama si dupa pauza de un an, tare mi-e teama ca va avea parte de un 2018 deziluzionant, in urma caruia isi va pune racheta de tenis in cui. Dar nu va fi o retragere in glorie, din pacate.
    • -1 (5 voturi)    
      asa cum a jucat, nu cred ca se va prezenta (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:41)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      la AO.
      A fost un meci "de spectacol" trebuiau onorati spectatorii care au dat o multime de bani si Ostapenko incerca sa tina mingea in teren, dand in racheta Serenei, altfel ar fi fost 6-0; 6-0.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:09)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Normal ca nu poti intelege. Tu crezi ca pentru bani isi plimba Federer cei 4 plozi prin toata lumea?
      Crezi ca pentru bani vrea SW sa joace tenis la 4 luni dupa ce a nascut?
      E ce stiu sa faca, e ce le place sa faca. E meseria si hobbyul lor.
      La cati bani au castigat ar putea sta oricare din ei cu picioarele in sus, sorbind cocktailuri, pana ar da coltul, dar nu ajungi intre cei mai mari jucatori din istorie dorindu-ti sa faci altceva decat tenis.
  • 0 (2 voturi)    
    Atentie la ce se scrie ! (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:05)

    Observatory [utilizator]

    ..." Turneu Demonstrativ"...nu v-a grabiti cu presupusul, ca de obicei...Fetita din C-Tza...nu are sanse la absolut la nici un GS...Valoarea...! conteaza ?