Darren Cahill: Simona Halep este capabila sa castige orice Grand Slam

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 decembrie 2017, 13:25 Sport | Tenis


Simona Halep si Darren Cahill
Foto: Twitter/ Darren Cahill
Antrenorul Darren Cahill crede ca Simona Halep poate castiga oricare turneu de Grand Slam, indiferent de suprafata pe care se disputa. El spune ca eleva sa este sanatoasa si pregatita suta la suta pentru noul sezon, transmite news.ro.

"Nu poti fi numarul 1 in lume si sa ajungi in finale de Grand Slam fara a avea capacitatea de a castiga un Grand Slam. Este o chestiune de a continua sa muncesti din greu si de a face ceea ce trebuie zi de zi pentru a te pune intr-o buna pozitie. Daca in trecut a avut unele accidentari si probleme de sanatate, acum este suta la suta pregatita si sanatoasa. Sa-i tinem pumnii sa ramana asa!", a declarat Cahill, potrivit publicatiei The Nation.

"Joaca bine si este pregatita de start. Trebuie sa fie curajoasa in momentele importante si sa joace meciul fara sa regrete ceea ce face. Sunt foarte increzator si am o mare convingere ca este capabila de asta. Acum depinde de ea sa gandeasca in acelasi fel. Joaca bine pe iarba si este o buna jucatoare pe terenuri rapide. Intr-o competitie de doua saptamani, este capabila sa castige oricare Grand Slam", a adaugat antrenorul romancei.

Simona Halep (locul intai WTA) a castigat turneul demonstrativ de la Hua Hin, dupa ce a invins-o in finala pe Karolina Pliskova (4 WTA), scor 6-2, 6-3. 

Noul sezon din circuitul profesionist il va incepe la Shenzhen, competitie care se va disputa in perioada 1-7 ianuarie 2018. Halep a castigat turneul asiatic in 2015.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















2359 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    ii dorim mult succes (Luni, 25 decembrie 2017, 14:01)

    nick24 [utilizator]

    sa aiba un psihic puternic si sa se menajeze fizic, pt ca a juca in forta continuu fie ca joaca cu nr 2, fie ca joaca cu nr 100 nu e usor pt incheieturi.
    Speram sa o vedem mai des la dublu pt a lucra la multe alte lovituri mai fine si la voleuri si a-si creste calitativ loviturile.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu te supara, spune-mi si mie, te rog, (Marţi, 26 decembrie 2017, 15:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      care sunt "multele" "lovituri mai fine" pe care le poate "lucra" Simona jucand dublu mai mult ?
      • +1 (1 vot)    
        Vezi progresele rapide făcute de jucătoare (Miercuri, 27 decembrie 2017, 8:56)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        care au jucat serios la dublu: Muguruza, Garcia, Mladenovic, etc
        Când joacă ele la simplu, ascultă cu atenție remarcile comentatorilor despre loviturile folosite și învățate de la dublu.
        • +1 (1 vot)    
          Garcia si Mladenovici, da pt ca au inceput (Miercuri, 27 decembrie 2017, 11:08)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          ca dubliste. Muguruza a fost croita dintr-un inceput ca sa joace simplu si ea a castigat turnee de GS fara sa o ajute intr-un fel semnificativ faptul ca mai juca si dublu.

          Cat priveste, sfatul cu ascultatul comentatorilor, cred ca glumesti ! Cu exceptia lui Cruciat care a jucat mai mult decat onorabil tenis si stie absolut ce vorbeste (e si antrenorul lui Begu parca), ceilalti sunt vai mama lor. Cred ca n-au tinut in viata lor o racheta de tenis in mana. Asteapta-i sa-i auzi in curand comentand squash, bob, ping pong, volei, etc.

          PS. Faptul ca turuie intr-una despre baseline, inside in, inside out si au statisticile la indemana, nu-i face cunoscatori ai fenomenului.

          PS. Eu, cu totul si cu totul intamplator am facut ceva tenis de performanta (juniori) si tocmai din cauza asta dau pe mute cand comenteaza EI.
          • +1 (1 vot)    
            Erai mic copil (junior) (Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:54)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            când Muguruza juca la dublu cu Suares Navarro și a învățat tenis pe pâine de la ea. APOI a început să se afirme și la simplu, dedicându-se în exclusivitate, pt că evident că nu se pot face concomitent.
            Știința jocului de dublu, te face mai complex ca jucător.
            • +1 (1 vot)    
              Ok ! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:17)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

              ;)
  • -6 (14 voturi)    
    Sorry dar inca nu a castigat nici un gs (Luni, 25 decembrie 2017, 20:18)

    Dalinar [utilizator]

    Deci nu e capabila.
  • -6 (14 voturi)    
    rock (Luni, 25 decembrie 2017, 21:41)

    TLiviu [utilizator]

    poate grand salam ....
  • -2 (2 voturi)    
    Se poate spune antrenorul... (Luni, 25 decembrie 2017, 23:53)

    Observatory [utilizator]

    ..normal castiga ceva, si el ia un bonus...
    deci se poate...dar e pacat, Sa dea domnul sa castige, dar cred ca cam atat poate...
  • +1 (5 voturi)    
    Mi se pare corect: (Marţi, 26 decembrie 2017, 10:17)

    gigiN [utilizator]

    Intr-adevar,Simona este capabila de....orice!!!
  • +2 (4 voturi)    
    La Multi ani! (Marţi, 26 decembrie 2017, 10:53)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...multa bafta...
  • +3 (3 voturi)    
    stim ca (Marţi, 26 decembrie 2017, 11:04)

    nahir [utilizator]

    e capabila sa castige un GS.
    trebuie sa o si dovedeasca.
    daca ar avea un psihic mai bun, poate ca ar si reusi.
    • 0 (4 voturi)    
      pana la GS, mai e mult (Marţi, 26 decembrie 2017, 13:20)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      intai trebuie sa castige UN TURNEU DE GS!
      GS inseamna castigarea a celor 4 turnee de GS in acelasi an.

      Deh, acum daca ar castiga un turneu de GS, nu ar fi deajuns , ci ar trebui sa castige un GS, ca sa fie nr 1 mondial?
  • 0 (2 voturi)    
    ramane de demonstrat (Marţi, 26 decembrie 2017, 15:48)

    nash pandelica [utilizator]

    la anul si la multi ani !
  • 0 (4 voturi)    
    Simo selenara,daca nu pe pamant,atunci pe.... (Marţi, 26 decembrie 2017, 16:20)

    Plagarus [utilizator]

    .......luna ?
    Comitetul turneelor de GS a decis să facă o schimbare extrem de importantă, care-și va produce efectele începând din anul 2019.
    Forul a hotărât să reducă numărul capilor de serie de la 32 la 16, informează AFP.
    Masura pt.pentru a reduce numărul mare de abandonuri din primele tururi, unii jucători prezentându-se doar pentru a lua premiile în bani, mult mai importante ca la alte turnee.
    Jucatoarea / jucătorul care nu va putea să încheie primul tur, realizând o performanță nedemnă de standardele profesionale, ar putea primi o amendă egală cu premiul ce ar urma să-l încaseze.