Rafael Nadal (1 ATP) a obtinut a doua victorie in doua saptamani in fata bulgarului Grigor Dimitrov (9 ATP), scor 6-4, 6-7(4), 6-3, in sferturile de finala ale Masters-ului de la Shanghai. Dimitrov nu a gasit nici de aceasta data solutii pentru a-l invinge pe Nadal, care a ajuns la al 15-lea succes consecutiv in circuitul ATP. Rafa a avut nevoie de doua ore si 35 de minute pentru a bifa a treia victorie din tot atatea partide disputate in acest an in compania jucatorului din Bulgaria.

Rafael Nadal l-a invins de zece ori pe Grigor Dimitrov in 11 partide disputate pana in prezent in circuitul profesionist. Cei doi jucatori s-au confruntat si in urma cu o saptamana, in semifinalele turneului de la Beijing. Nadal s-a impus atunci cu 6-3, 4-6, 6-1, iar in finala l-a invins pe australianul Nick Kyrgios (scor 6-2, 6-1), trecandu-si in palmares al 75-lea trofeu al carierei.

Bulgarul a obtinut singura sa victorie in fata jucatorului spaniol la editia de anul trecut a turneului de la Beijing, cand l-a invins pe Nadal cu 6-2, 6-4 in sferturile de finala.

Campionul iberic se va lupta pentru un loc in finala de la Shanghai cu Marin Cilic (Croatia, 5 ATP), favoritul numarul patru. Nadal si Cilic s-au mai intalnit de cinci ori in circuitul ATP, scorul fiind 4-1 in favoarea spaniolului. Ultima confruntare a avut loc in acest an, in semifinalele turneului din Mexic, unde Rafa s-a impus cu 6-1, 6-2.

Clasamentul all time al victoriilor din circuitul ATP (Era Open):

1. Jimmy Connors 1256 victorii

2. Roger Federer 1121

3. Ivan Lendl 1068

4. Guillermo Vilas 929

5. John McEnroe 877

6. Andre Agassi si Rafael Nadal (cu cate 870 de victorii)

Rezultate inregistrate in sferturi:

2-Roger Federer (Elvetia) - Richard Gasquet (Franta) 7-5 6-4

16-Juan Martin del Potro (Argentina) - Viktor Troicki (Serbia) 4-6, 6-1, 6-4

1-Rafa Nadal (Spania) - 6-Grigor Dimitrov (Bulgaria) 6-4 6-7(4) 6-3

4-Marin Cilic (Croatia) - Albert Ramos (Spania) 6-3 6-4

Turneul de la Shanghai face parte din categoria "Masters" (1000), se disputa pe hard si are premii totale in valoare de $5.924.890. Prima editie a avut loc in anul 2009 si a fost castigata de Nikolay Davydenko. Cele mai multe trofee cucerite le au Andy Murray si Novak Djokovic (cate trei).