Sorana Cirstea s-a calificat, joi seara, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Linz (Austria), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, dupa ce a intrecut-o pe rusoaica Natalia Vikhlyantseva, cu 7-6 (14), 6-4, informeaza Agerpres.

Sorana CirsteaFoto: chinaopen.com.

Cirstea (27 ani, 37 WTA), a cincea favorita a competitiei, s-a impus dupa doua ore si 11 minute de joc in fata rusoaicei de 20 de ani, aflata pe locul 69 in lume.

Sorana a reusit 9 asi in acest meci, fata de doar unul realizat de Vikhlyantseva, ambele jucatoare avand cate doua duble greseli.

Cirstea a salvat nu mai putin de cinci mingi de set in tiebreak-ul primului act, castigat cu 16-14. In setul secund, rusoaica a luat primul ghem, iar apoi romanca s-a desprins la 4-1. Vikhlyantfeva a redus ecartul, la 4-3, dar Cirstea si-a fructificat avantajul break-ului si s-a impus cu 6-4.

Sorana Cirstea si-a asigurat un cec de 4.758 euro si 60 de puncte WTA, urmand sa joace vineri, in sferturi, cu principala favorita, Magdalena Rybarikova (Slovacia), care a trecut de Carina Witthoeft (Germania), cu 7-6 (4), 6-3.

Cirstea a castigat singurul meci cu Rybarikova, in 2008, in semifinale la Taskent, cand adversara a abandonat dupa ce a pierdut primul set cu 3-6.

Tot vineri, Mihaela Buzarnescu, venita din calificari, o va infrunta in sferturi pe elvetianca Belinda Bencic.