Johanna Konta, favorita numarul patru, a pierdut, joi, meciul jucat cu Barbora Strycova (25 WTA), intr-o disputa contand pentru turul doi al turneului WTA de la Tokyo. Dupa doua ore si 24 de minute, Strycova s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 7-6(5).

Johanna KontaFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

In sferturi, Barbora o va intalni pe Anastasia Pavlyucenkova (Rusia, locul 23 WTA).

Intr-o alta partida, Caroline Wozniacki (favorita numarul trei) a intors soarta meciului de la 0-3 in decisiv in disputa cu Shelby Rogers (59 WTA). Daneza a castigat in trei seturi, scor 4-6, 6-1, 6-4, dupa un meci care a durat doua ore.

Se vor disputa vineri, in optimi:

A. Pavlyuchenkova - B.Strycova

A.Kerber - Ka.Pliskova

G.Muguruza - C.Garcia.

"Toray Pan Pacific Open" se disputa pe hard, la Tokyo, face parte din categoria "Premier" si are premii totale in valoare de $890.100.