Romania a ramas si fara ultima reprezentanta de pe tabloul de simplu, Monica Niculescu (57 WTA) fiind invinsa de Jennifer Brady (SUA - 91 WTA) in turul trei de la US Open, dupa un meci maraton de doua ore si 25 de minute.

Monica Niculescu, la US OpenFoto: wtatennis.com

Dupa ce a pierdut primul set, scor 6-3 (a fost condusa la un moment dat cu 5-0) dupa doar 27 de minute, Monica a avut puterea sa revina in al doilea si sa se impuna cu 6-4 (al doilea set a durat 61 de minute).

Decisivul a fost unul cu multe rasturnari de situatie, cu schimburi lungi si cu tie-break pentru a putea fi stabilita invingatoarea. In cele din urma, Brady s-a impus cu 7-3 (setul al treilea s-a intins pe durata a 57 de minute).

In optimi, Brady o va intalni pe Karolina Pliskova (Cehia - liderul mondial). Pliskova a trecut, sambata, de Shuai Zhang (cap de serie numarul 27), scor 3-6, 7-5, 6-4, dupa ce a salvat si o minge de meci.

Pentru parcursul de la US Open, Monica Niculescu va primi 144.000 de dolari si 130 de puncte in ierarhia WTA de simplu.