Monica Niculescu a castigat duelul romanesc din turul doi de la US Open cu Ana Bogdan, scor 6-2, 3-6; 6-3. Niculescu s-a impus in doua ore si 24 de minute si si-a egalat performanta de anul trecut. In 2011, ea a jucat in optimile de finala, la Flushing Meadows.

Monica Niculescu, la US OpenFoto: wtatennis.com

In primul set, Monica Niculescu a facut break de trei ori, iar Bogdan o data. Niculescu a condus cu 5-0 si a castigat setul cu 6-2, in 33 de minute, potrivit news.ro.

Setul al doilea a fost adjudecat de Ana Bogdan, cu scorul de 6-3, in 48 de minute. De data aceasta Bogdan a facut break de trei ori si Niculescu o data. Bogdan a revenit dupa ce a fost condusa cu 3-0.

Setul decisiv a fost cel mai lung, de 63 de minute, Niculescu impunandu-se dupa ce a facut de trei ori break. Ana Bogdan a facut break o data.

In turul trei, Monica Niculescu va juca impotriva americancei Jennifer Brady, locul 91 WTA.

Brady a trecut in turul doi de favorita 23, sportiva ceha Barbora Strycova, locul 25 WTA, scor 6-1, 6-1. Niculescu si Brady nu au mai fost adversare pana in prezent.

Monica Niculescu este singura romanca ramasa in competitie pe tabloul de simplu feminin, dupa ce Simona Halep, Irina Begu si Mihaela Buzarnescu au fost eliminate in runda inaugurala, iar Sorana Cirstea nu a trecut de turul doi. Calificarea in turul al treilea este recompensata cu un premiu de 144.

000 de dolari si cu 130 de puncte WTA. Jucatoarele eliminate in turul al doilea primesc 86.000 de dolari si 70 de puncte WTA.