Sorana Cirstea (locul 54 WTA) n-a reusit sa treaca de "obstacolul" Jelena Ostapenko, fiind eliminata in turul al doilea al US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Favorita numarul 12 a competitiei de la Flushing Meadows a castigat in doua seturi, scor 6-4, 6-4, dupa o ora si 30 de minute de joc. Diferenta in primul set a fost facuta de un break reusit chiar in debutul meciului de Ostapenko, iar in actul al doilea letona a reusit sa se impuna gratie unui break venit la scorul de 4-4.

Sorana Cirstea, la US OpenFoto: usopen.org

Pentru prezenta in turul doi la US Open, Sorana Cirstea va primi 86.000 de dolari si 70 de puncte WTA. De partea cealalta, Ostapenko va fi rasplatita cu 144.000 de dolari si cu 130 de puncte WTA.

In turul trei, Ostapenko o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Daria Kasatkina (Rusia, 38 WTA) si Chistina McHale (SUA, 63 WTA).

"Cred ca am jucat mai bine in momentele importante. Conditiile nu au fost usoare, a batut si vantul. Imi place sa joc pe terenurile mari la New York, e foarte placut aici. Va multumesc tuturor pentru sustinere", a spus Jelena Ostapenko la finalul partidei.

Statistica partidei Cirstea vs Ostapenko:

Asi: 6-1

Duble greseli: 6-13

Puncte castigate cu primul serviciu: 69% (27/39)-81% (34/42)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 38% (12/32)-34% (12/35)

Puncte castigate la fileu: 8/11 (73%)-4/6 (67%)

Puncte de break castigate: 17% (2/12)-44% (4/9)

Lovituri castigatoare: 24-24

Greseli nefortate: 22-29

Total puncte castigate: 47% (70/148) - 53% (78/148)

Setul II

Jelena Ostapenko isi adjudeca si setul al doilea cu acelasi scor, 6-4, dupa 42 de minute de joc.

Jucatoarea noastra a fost condusa cu 30-0, a reusit sa egaleze, dar in cele din urma i-a cedat game-ul adversarei. Ostapenko va servi pentru castigarea partidei

Ostapenko reuseste un game alb pe propriul serviciu si restabileste egalitatea: 4-4

Sorana salveaza doua mingi de break si incheie game-ul cu doi asi: 4-3

Ostapenko isi mai trece in cont o dubla greseala, a 11-a din acest meci: 30-30. Vine apoi a 12-a dubla greseala: 40-30. Letona trimite perfect in coltul terenului, iar Cirstea nu reuseste sa ajunga, egalitate. Inca o dubla greseala, dar Sorana nu profita nici de aceasta sansa de break. Este 3-3

Cirstea nu reuseste nici de aceasta data sa isi consolideze break-ul din game-ul precedent. Jelena se impune pe serviciul romancei si pastreaza diferenta de un game: 3-2

Sorana ajunge la o scurta a letonei, 15-30. Ostapenko trimite in fileu la urmatorul schimb, iar apoi comite a zecea sa dubla greseala din aceasta partida, 40-30. Sorana profita de prima sansa de break si conduce cu 3-1

Sorana salveaza o minge de break, insa Ostapenko profita de cea de-a doua si reduce diferenta: 2-1

Cirstea reuseste o lovitura superba in lug de linie, 40-0. Jucatoarea noastra scapa apoi mingea in afara terenului, 40-15. Sorana reuseste break-ul la a doua oportunitate si se distanteaza la 2-0

Cirstea are un debut bun in partea a doua a meciului, isi face serviciul la 30 si conduce cu 1-0

Setul doi a inceput cu Sorana la serviciu

Setul I

Primul set ii revine jucatoarei din Letonia, scor 6-4, dupa 48 de minute de joc. Ostapenko a avut 18 greseli nefortate, in timp ce Cirstea a comis doar 8. Letona a reusit 16 lovituri castigatoare fata de cele 13 ale Soranei

Cirstea finalizeaza cu un as si isi castiga fara probleme serviciul. Ostapenko va servi pentru castigarea primului set

Jelena comite o dubla greseala, iar Sorana conduce cu 40-0. Letona este nervoasa si arunca cu racheta, insa revine apoi si castiga trei puncte la rand. Sorana a ratat nu mai putin de sase mingi de break in acest game foarte disputat. Este 5-3 pentru Ostapenko

Cirstea confirma jocul bun pe propriul serviciusi isi trece in cont inca un game. Jelena conduce cu 4-3

Vine si replica letonei, ii cedeaza un singur punct adversarei si se distanteaza la 4-2

Game solid facut de Sorana, iar jucatoarea noastra isi castiga serviciul la zero: 2-3

Ostapenko se impune cu ceva emotii pe propriul serviciu, dupa ce Cirstea a avut si o mingea de break. Este 3-1 pentru jucatoarea din Letonia

Sorana isi castiga serviciul si reduce diferenta pe tabela: 2-1 pentru Ostapenko

Letona a condus cu 40-0 in al doilea game al partidei, jucatoarea noastra a reusit doua puncte la rand, insa game-ul i-a revenit Jelenei

Ostapenko castiga un game maraton, care a durat peste 8 minute. Sorana a salvat doua mingi de break, insa a comis si doua duble greseli

Partida a inceput cu Sorana Cirstea la serviciu

Cele doua jucatoare se afla la incalzire. Partida se disputa pe Louis Armstrong Stadium, a doua arena ca marime de la Flushing Meadows

Cirstea si Ostapenko, castigatoarea editiei din acest an de la Roland Garros, nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA.

Cirstea s-a calificat in turul al doilea de la US Open dupa victoria in doua seturi, scor 6-1, 6-3, obtinuta in fata olandezei Lesley Kerkhove (171 WTA - venita din calificari), dupa o ora si 14 minute.

In primul tur, Jelena Ostapenko a trecut in trei seturi, scor 6-2, 1-6, 6-1, de Lara Arruabarrena, locul 60 WTA. Meciul a durat o ora si 40 de minute.

Calificarea in turul al treilea este recompensata cu un premiu de 144.000 de dolari si cu 130 de puncte WTA.

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la US Open.

Aici poti vedea tabloul feminin de simplu.