​VIDEO US Open: Roger Federer, calificare cu emotii in turul doi - Victorie in cinci seturi cu Frances Tiafoe, 70 ATP

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 30 august 2017, 9:22 Sport | Tenis

Roger Federer, la US Open
Roger Federer a avut parte de un meci mai greu decat se putea astepta cineva impotriva lui Frances Tiafoe, SUA - 70 ATP, americanul de 19 ani fiind invins de marele campion elvetian doar doua un meci de cinci seturi...Disputa de pe Arthur Ashe a durat doua ore si 37 de minute.

Tiafoe a reusit probabil meciul de pana acum al carierei: s-a deplasat bine, a lovit in plin, a cautat liniile si a servit puternic. A fost 4-6, 6-2, 6-1, 1-6, 6-4 pentru Roger, fostul lider mondial avand parte de un meci de debut infernal.

Din cauza ploii, marti pe tabloul masculin de simplu s-au disputat doar doua meciuri: pe langa victoria lui Federer, a mai obtinut calificarea in turul doi si Rafael Nadal, favoritul numarul unu al competitiei. Spaniolul a avut parte de un prim set foarte dificil impotriva lui Dusan Lajovic, unul adjudecat cu greutate in tie-break.

Lucrurile s-au schimbat insa in urmatoarele doua: sarbul nu a mai putut tine ritmul, iar Rafa s-a impus in trei seturi, scor 7-6(6) 6-2 6-2.

Rezumatul partidei Roger Federer vs Frances Tiafoe:

Rezumatul partidei Rafael Nadal vs Dusan Lajovic:

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.