Roger Federer a avut parte de un meci mai greu decat se putea astepta cineva impotriva lui Frances Tiafoe, SUA - 70 ATP, americanul de 19 ani fiind invins de marele campion elvetian doar doua un meci de cinci seturi...Disputa de pe Arthur Ashe a durat doua ore si 37 de minute.

Roger Federer, la US OpenFoto: usopen.org

Tiafoe a reusit probabil meciul de pana acum al carierei: s-a deplasat bine, a lovit in plin, a cautat liniile si a servit puternic. A fost 4-6, 6-2, 6-1, 1-6, 6-4 pentru Roger, fostul lider mondial avand parte de un meci de debut infernal.

Din cauza ploii, marti pe tabloul masculin de simplu s-au disputat doar doua meciuri: pe langa victoria lui Federer, a mai obtinut calificarea in turul doi si Rafael Nadal, favoritul numarul unu al competitiei. Spaniolul a avut parte de un prim set foarte dificil impotriva lui Dusan Lajovic, unul adjudecat cu greutate in tie-break.

Lucrurile s-au schimbat insa in urmatoarele doua: sarbul nu a mai putut tine ritmul, iar Rafa s-a impus in trei seturi, scor 7-6(6) 6-2 6-2.