Elina Svitolina (Ucraina, locul 5 WTA) si-a luat revansa dupa infrangerea din sferturile de finala de la Roland Garros, invingand-o fara drept de apel pe Simona Halep (2 WTA), favorita numarul 2, scor 6-1, 6-1, in semifinalele turneului de la Toronto. Jocul a curs de la inceput intr-o singura directie, iar Halep nu a mai reusit sa repete scenariul de pe zgura pariziana. Detinatoarea trofeului de la Rogers Cup a cedat dupa numai 56 de minute, la capatul unui meci in care a comis 34 de erori nefortate.

Pentru parcursul de la Toronto, Halep va fi recompensata cu 122.190 de dolari si cu 350 de puncte WTA.

In ultimul act al competitiei, Elina Svitolina o va intalni pe Caroline Wozniacki (6 WTA), cap de serie numarul 6. Daneza a invins-o in semifinale pe americanca Sloane Stephens (934 WTA), scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 25 de minute. In acest an, Wozniacki a mai ajuns in ultimul act al turneelor de la Doha, Dubai, Miami, Eastbourne si Bastad, insa a pierdut de fiecare data.

Svitolina a disputat patru finale in acest an si a avut castig de cauza de fiecare data. Ucraineanca s-a impus la Roma, Istanbul, Taipei City si Dubai.

Svitolina si Wozniacki s-au intalnit de doua ori pana acum, scorul fiind 1-1. Ultima confruntare a avut loc chiar in acest an, in finala turneului de la Dubai, unde s-a impus jucatoarea din Ucraina, scor 6-4, 6-2.

Simona Halep era detinatoarea trofeului la Rogers Cup, competitie de categorie Premier 5, dupa ce a castigat anul trecut finala de la Montreal, in fata americancei Madison Keys, scor 7-6 (2), 6-3. In 2015, la Toronto (cele doua orase alterneaza la organizarea Rogers Cup), romanca a fost finalista.

Pentru Simona Halep urmeaza participarea la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati, care se desfasoara in perioada 14-20 august. La editia de anul trecut a competitiei, Halep a ajuns pana in semifinale, unde a fost invinsa de Angelique Kerber, scor 6-3, 6-4.

Statistica partidei Halep vs Svitolina

Asi: 0-2

Duble greseli: 3-3

Puncte castigate cu primul serviciu: 43% (15/35) - 84% (21/25)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 35% (6/17) - 41% (7/17)

Mingi de break castigate: 50% (1/2) - 55% (6/11)

Setul II

Svitolina se impune pentru a patra oara pe serviciul Simonei si isi adjudeca si setul secund, scor 6-1, dupa 30 de minute

Simona profita de primele momente de slabiciune din jocul Elinei, salveaza o minge de meci si reuseste break-ul la a doua oportunitate: 5-1 pentru Svitolina.

Simona ramane in continuare fara solutii. Halep a reusit doua lovituri bune in acest game, insa ucraineanca bifeaza al treilea break din setul secund. Este 5-0 pentru Svitolina

Svitolina isi castiga lejer serviciul, dupa un game in care a cedat un sigur punct

Simona Halep este incurajata de suporterii din tribune, insa isi pierde inca o data serviciul. Este 3-0 pentru Svitolina

Elina isi consolideaza break-ul reusit in startul mansei a doua. Ucraineancapare de neinvins.

Jucatoarea noastra are un debut slab si in setul secund, iar Svitolina fructifica a doua sansa de break si conduce cu 1-0

Setul doi a inceput cu Simona Halep la serviciu.

Setul I

16 greseli nefortate a comis Halep in primul set, fara de cele 8 ale adversarei.

Svitolina isi adjudeca primul set dupa 26 de minute de joc, scor 6-1, iar Simona solicita interventia lui Darren Cahill. Australianul a sfatuit-o sa fie mai activa in teren si i-a amintit de meciul din sferturile de finala de la Roland Garros, atunci cand a revenit in fata jucatoarei din Ucraina de la 3-6, 1-5.

Simona revine de la 0-30, salveaza apoi o minge de set si reuseste sa castige primul game din aceasta partida. Svitolina conduce cu 5-1

Dupa numai 17 minute de joc, Elina Svitolina conduce cu 5-0.Ucraineanca si-a facut serviciul fara probleme

Svitolina sta foarte bine in teren, in timp ce Simona greseste foarte mult. Numarul 2 WTA a salvat doua mingi de break, dar jucatoarea din Ucraina a profitat de cea de-a treia si se distanteaza la 4-0

Ucraineanca arata multa determinare si isi castiga serviciul la zero. Simona inca nu se regaseste.

Inceput nefavorabil pentru jucatoarea noastra. Reuseste sa salveze o minge de break, insa apoi comite o dubla greseala, iar game-ul ii revine Elinei.

Elina Svitolina isi face serviciul la 15, ajutata insa si de greselile Simonei.

Partida a inceput cu Svitolina la serviciu.

Julie Kjendlie din Norvegia este arbitrul din scaun al partidei.

Cele doua jucatoare se afla la incalzire. Sunt 21 de grade la Toronto.

Partida dintre Halep si Svitolina se disputa pe Terenul Central. Halep a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca.

Simona si Elina s-au mai intalnit de trei ori pana acum, scorul fiind 2-1 in favoarea jucatoarei noastre. Cele doua sportive s-au confruntat de doua ori in acest an. Svitolina s-a impus in finala turneului de la Roma, scor 4-6, 7-5, 6-1, cand Simona s-a accidentat la glezna, iar Halep a castigat dramatic partida din sferturile turneului de Grand Slam de la Roland Garros, scor 3-6, 7-6 (6), 6-0, dupa ce a fost condusa cu 6-3, 5-1.

Titluri WTA: 15-8

Titluri WTA in 2017: 1-4 (Madrid vs Roma, Istanbul, Taipei City, Dubai)

Titluri WTA la dublu: 0-2

Bani castigati din tenis: $18,748,290 vs $6,126,376

Varsta: 25-22

Locul nasterii: Constanta vs Odessa (Ucraina)

Inaltime: 1,68 metri - 1,74 metri

Ambele sunt jucatoare de mana dreapta

Victorii/ infrangeri in cariera: 394/180 vs 275/149

Victorii/ infrangeri in 2017: 35/11 vs 43/9.

Parcursul celor doua jucatoare la Toronto:

Turul I: Bye

Turul II: Simona Halep vs Magdalena Rybarikova (Slovacia, 33 WTA) 6-3, 6-4, dupa o ora si 39 de minute

Optimi: Simona Halep vs Barbora Strycova (Cehia, 26 WTA) 6-1, 6-0, dupa 59 de minute.

Sferturi: Simona Halep vs Caroline Garcia (Franta, 21 WTA) 6-4, 6-2, dupa o ora si 11 minute.

Turul II: Elina Svitolina vs Daria Kasatkina (Rusia, 38 WTA) 7-6(4), 6-4, dupa o ora si 51 de minute

Optimi: Elina Svitolina vs Venus Williams (SUA, 9 WTA) 6-2, 6-1, dupa o ora si doua minute

Sferturi: Elina Svitolina vs Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA), 4-6, 6-4, 6-3, dupa doua ore si 10 minute.