Romania are o jucatoare in finala BRD Bucharest Open, dupa ce Irina Camelia Begu a invins-o in doua seturi, scor 7-5, 7-5, pe Carla Suarez Navarro (Spania - 34 WTA).Ana Bogdan a pierdut semifinala cu sportiva germana Julia Goerges (locul 45 WTA si cap de serie 3), de la turneul BRD Bucharest Open, scor 6-3, 2-6, 4-6.

Irina a eliminat-o pe favorita numarul doi, la capatul unui meci care a durat doua ore si sapte minute. Partida a fost una echilibrata, disputata pe o caldura sufocanta.

In ultimul act al intrecerii, Irina Begu o va intalni pe Julia Goerges (locul 45 WTA si cap de serie 3), jucatoarea din Germania trecand in semifinala de Ana Bogdan, locul 108 WTA. Goerges s-a impus in doua ore si 21 de minute.

Finalistele din acest an au mai fost adversare de doua ori, fiecare impunandu-se o data: in 2013 la Seul Irina Begu, scor 6-4, 6-0, si in 2014 la Sydney Goerges, scor 6-1, 7-6 (2).

Castigatoarea turneului va incasa 43.000 de dolari si 280 de puncte WTA, in timp ce invinsa va primi 21.400 de dolari si 180 de puncte.

Begu a castigat de-a lungul carierei trei turnee in circuitul WTA: 2012 (Taskent), 2015 (Seoul) si 2016 (Florianopolis).

Daca se va impune duminica, Irina va deveni a doua jucatoare din Romania care se impune la BRD

Bucharest Open, dupa Simona Halep (in 2014 si 2016).