Jucatoarea ceha de tenis Lucie Safarova a castigat titlul pentru lovitura lunii iunie in circuitul WTA, in timp ce Simona Halep s-a clasat pe locul trei, a anuntat, vineri, site-ul wtatennis.com, citat de News.ro.

Safarova a obtinut 70 la suta din voturi pentru punctul castigat in partida cu Daria Gavrilova din sferturile de finala ale turneului de la Birmingham.

Pe locul secund s-a clasat daneza Caroline Wozniacki (11 la suta), in timp ce pe pozitia a treia a fost Simona Halep (10 la suta).

Halep a fost nominalizata cu un punct castigat in turul doi de la Eastbourne, intr-un meci cu jucatoarea chineza Ying-Ying Duan.

Jucatoarea lunii iunie a fost desemnata Garbine Muguruza (Spania), castigatoare in premiera la Wimbledon.