In varsta de 35 de ani, Roger Federer (locul 5 ATP) a mai scris inca o pagina in istoria tenisului. Elvetianul si-a trecut in palmares al optulea trofeu la Wimbledon si al 19-lea de Grand Slam din cariera, un record absolut in Era Open, dupa ce l-a invins in finala pe croatul Marin Cilic (6 ATP), care a acuzat si probleme medicale pe durata meciului. A fost 6-3, 6-1, 6-4 pentru Roger, care nu a pierdut niciun set la editia din acest a turneului de la "All England Club".

Federer a avut nevoie de o ora si 41 de minute pentru a-l invinge pe Cilic. In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe a devenit 7-1 in favoarea elvetianului.

Roger Federer a jucat a 11-a sa finala la Wimbledon si a devenit singurul jucator din istorie cu opt trofee pe iarba londoneza.

Federer este al cincilea jucator care castiga la Wimbledon fara sa piarda vreun set, dupa Donald Budge (1938), Tony Trabert (1955), Chuck McKinley (1963) si Bjorn Borg (1976).

La 35 ani si 342 zile, Federer a devenit cel mai varstnic jucator care se impune la Wimbledon in Era Open.

Este al cincilea trofeu cucerit de Federer in acest an si al doilea de Grand Slam, dupa cel de la Australian Open (l-a invins pe Rafael Nadal, scor 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3).Elvetianul s-a mai impus la Indian Wells, Miami si Halle.

Marin Cilic ramane cu un sigur trofeu de Grand Slam, la US Open in 2014. De-a lungul timpului, croatul a mai cucerit alte 16 trofee. In acest an, Cilic s-a impus la Istanbul.

Roger Federer, titluri de Grand Slam: Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010, 2017), Roland Garros (2009), Wimbledon (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017), US Open (2004, 2005, 2006, 2007, 2008).

Duble greseli: 3-2

Puncte castigate cu primul serviciu: 35/54 (65%) - 43/53 (81%)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 14/36 (39%) - 12/17 (71%)

Puncte castigate la fileu: 12/23 (52%) - 6/8 (75%)

Puncte de break castigate: 0/1 (0%) - 5/10 (50%)

Lovituri castigatoare: 16-23

Erori nefortate: 23-8

Total puncte castigate: 64-96

Distanta acoperita: 3595.7 metri - 3550.0 metri.

Desfasurarea livescore a finalei:

Setul III

Cilic salveaza o minge de meci, insa Federer o fructufica pe cea de-a doua si isi trece in palmares al optulea titlu la Wimbledon si al 19-lea de Grand Slam al carierei.Setul al treilea s-a intins pe durata a 41 de minute.

Game solid reusit de Cilic, insa Federer va servi pentru castigarea meciului.

Jocul curge cu rapiditate in favoarea lui Roger. Numarul 5 ATP isi castiga serviciul si este la un game distanta de al optulea titlul la Wimbledon.

Federer rupe echilibrul si in setul al treilea. Elvetianul face break-ul la prima oportunitatesi preia conducerea: 4-3.

Marin Cilic serveste bine si trece din nou in avatanj. Federer raspunde insa cu un game alb: 3-3

Elvetianul restabileste egalitatea, dupa un game in care Cilic a reusit sa il puna in dificultate.

Cilic salveaza o prima minge de break in setul trei si revine in avantaj: 2-1.

Roger nu-i lasa nicio sansa croatului si isi castiga serviciul la 15.

Marin Cilic serveste primul in setul al treilea.Inceput bun pentru croat, care cedeaza un singur punct in game-ul de debut al setului

Croatul primeste ingrijiri medicale in pauza dintre seturi. Fizioterapeutul ii bandajeaza piciorul stang.

Setul II

Campionul elvetian inchide al doilea set cu un game alb pe propriul serviciu, dupa 25 de minute.

Federer fructifica a doua sansa de break si se distanteaza la 5-1.

Dominatia elevetianului continua si reface diferenta de trei game-uri.

Spectatorii il aplauda frenetic pe Cilic, incercand sa il incurajeze, iar croatul revine pe teren. Se reia jocul pe arena centrala si Marin Cilic opreste seria de game-uri castigate de elevetian.

Croatul este in lacrimi, acuzand probleme medicale.

Roger se desprinde imediat la 3-0, dupa ce isi castiga fara probleme serviciul.

"Fedex" defileaza pe iarba de la Wimbledon, reuseste break-ul si in debutul setului secund.

Al doilea set a inceput cu Federer la serviciu. Elvetianul reuseste al treilea game alb consecutiv pe prorpiul serviciu.

Setul I

Break reusit de elvetian! Roger Federer isi adjudeca prima mansa a finalei, scor 6-3, dupa un joc aproape perfect. Setul a durat doar 37 de minute.

Federer serveste perfect si bifeaza un nou game alb.Elvetianul este la un game distanta de castigarea primului set.

Croatul isi castiga cu ceva emotii serviciul, dupa ce a condus cu 40-0, iar Roger a reusit sa egaleze. La 40-30, Cilic a comis prima sa dubla greaseala din aceasta finala.

Roger Federer isi consolideaza break-ul cu un game la zero.

Elvetianul se desprinde la 40-0 pe serviciul advers. Cilic reuseste sa salveze primele doua mingi de break, insa cedeaza in cele din urma game-ul.

Dupa ce croatul si-a facut serviciul relativ usor, Federer a fost nevoit sa salveze o minge de break pentru a egala scorul pe tabela.

Inceput echilibrat de meci, ambii jucatori isi castiga serviciul: 1-1

Meciul a inceput cu Marin Cilic la serviciu.

Cei doi jucatori se afla la incalzire.

Federer si Cilic au intrat pe arena centrala de la "All England Club".

Roger se afla la un singur meci distanta de a-l depasi pe Pete Sampras si de a deveni jucatorul cu cele mai multe victorii la Wimbledon in Era Open - 8 titluri.

De-a lungul timpului, Roger si Marin s-au intalnit de sapte ori in circuitul ATP, scorul fiind 6-1 in favorea campionului elvetian. Singura victoria a lui Cilic a venit la US Open, in 2014, competitie pe care croatul avea sa o si castige (primul si singur sau titlu de Grand Slam de pana acum).

Anul trecut, la Wimbledon, cei doi s-au duelat in sferturi: Fedex a revenit superb de la 0-2 la seturi: 6-7(4), 4-6, 6-3, 7-6(9), 6-3.

Parcursul celor doi jucatori la Wimbledon:

Marin Cilic

Turul I: 6-4 6-2 6-3 cu Philpp Kohlschreiber (Germania, 60 ATP), dupa o ora si 59 de minute.

Turul II: 7-6 (2) 6-4 7-5 cu Florian Mayer (Germania, 114 ATP), dupa doua ore si 15 minute.

Turul III: 6-4 7-6 (3) 6-4 cu Steve Johnson (SUA, 31 ATP), dupa doua ore si 14 minute.

Optimi: 6-2 6-2 6-2 cu Roberto Bautista Agut (Spania, 19 ATP), dupa o ora si 44 de minute.

Sferturi: 3-6 7-6 (6) 7-5 5-7 6-1 cu Gilles Muller (Luxemburg, 26 ATP), dupa trei ore si 33 minute.

Semifinale: 6-7(6) 6-4 7-6 (3) 7-5 cu Sam Querrey (SUA, 28 ATP), dupa trei ore.

Roger Federer

Turul I: 6-3 3-0 cu Alexandr Dolgopolov (scor la care jucatorul din Ucraina s-a retras), dupa 44 de minute.

Turul II: 7-6 (0) 6-3 6-2 cu Dusan Lajovic (Serbia, 79 ATP), dupa o ora si 32 de minute.

Turul III: 7-6 (3) 6-4 6-4 cu Mischa Zverev (Germania, 30 ATP), dupa o ora si 52 de minute.

Optimi: 6-4 6-2 6-4 cu Grigor Dimitrov (Bulgaria 11 ATP), dupa o ora si 41 de minute.

Sferturi: 6-4 6-2 7-6 (4) cu Milos Raonic (Canada, 7 ATP), dupa doua ore.

Semifinale: 7-6 (4) 7-6 (4) 6-4 cu Tomas Berdych (Cehia, 15 ATP), dupa doua ore si 22 de minute.