Perechea Monica Niculescu/Hao-Ching Chan (Romania/Taiwan), cap de serie numarul 9, a fost invinsa categoric de cuplul Ekaterina Makarova/Elena Vesnina, favoritele numarul 2, in finala probei de dublu feminin de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Rusoaicele nu au cedat nici macar un game in fata Monicai si a jucatoarei taiwaneze, impunandu-se cu 6-0, 6-0, dupa doar 54 de minute de joc.

Monica NiculescuFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Makarova si Vesnina au obtinut primul titlu la Wimbledon, dupa ce au mai jucat finala de dublu in 2015. Rusoaicele s-au mai impus in 2013 la Roland Garros si in 2014 la US Open.

Castigatoarele trofeului vor fi rasplatite cu cate 2000 de puncte WTA si 400.000 de lire sterline, iar Niculescu si Chan vor primi cate 1300 de puncte WTA si 200.000 de lire sterline.

Statistica partidei Niculescu/Chan vs Vesnina/Makarova

Asi: 0-0

Duble greseli: 0-0

Puncte castigate cu primul serviciu: 15/42 (36%) - 19/29 (66%)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 3/8 (38%) - 8/13 (62%)

Puncte castigate la fileu: 0-0

Puncte de break castigate: 0/2 (0%) - 6/14 (43%)

Lovituri castigatoare: 4-6

Erori nefortate: 0-0

Total puncte castigate: 33-59.

Desfasurarea livescore a partidei:

Setul II

Inca un game solid reusit de Makarova si Vesnina, care triumfa la Wimbledon, scor 6-0, 6-0, dupa numai 56 de minute de joc.

Primul game dificil pe serviciul jucatoarelor din Rusia. Perechea romano-taiwaneza a avut doua mingi de break, dar Makarova si Vesnina au gasit solutii de fiecare data.

Niculescu si Chan se afla in continuare in cautarea primului game. Rusoaicele dicteaza ritmul si reusesc din nou break-ul: 4-0.

Makarova si Vesnina sunt foarte agresive, iar jocul echipei romano-taiwaneze nu functioneaza. Pe serviciul Makarovei, echipa rusa si-a adjudecat al noualea game din tot atatea jucate in finala de la Wimbledon. Tabela arata 3-0 in favoarea rusoaicelor.

Rusoaicele fac break si in debutul setului secund. Monica Niculescu a fost cea care si-a pierdut serviciul.

Vesnina serveste foarte bine, iar perechea rusa reuseste sa castige al saptelea game consecutiv

Setul I

Perechea rusa inchide primul set cu un break, scor 6-0, dupa doar 30 de minute de joc.

Niculescu comite o eroare cu forehand-ul, iar rusoaicele se afla la un game distanta se castigarea primului set.

Makarova si Vesnina domina categoric jocul si reusesc al doilea break, de data aceasta pe serviciul tawanezei.Scorul este unul ingrijorator pentru Niculescu si Chan: 0-4

Rusoaicele isi fac serviciul fara probleme si se distanteaza pe tabela la 3-0.

Makarova si Vesnina reusesc break-ul, dupa un game foarte lung disputat pe serviciul jucatoarei noastre.Niculescu si Chan au salvat doua mingi de break, insa rusoaicele au profitat de a treia sansa.

Niculescu si Chan revin de la 0-40 si egaleaza scorul, insa rusoaicele isi adjudeca in cele din urma primul game al meciului.

A inceput finala probei de dublu feminin. Ekaterina Makarova serveste prima.

Jucatoarele se afla la incalzire.

Cele doua perechi au intrat pe arena centrala de la "All England Club".

UPDATE 23:02 S-a terminat finala de dublu masculin. Lukasz Kubot (Polonia) si Marcelo Melo (Brazilia) au invins dramatic perechea Oliver Marach (Austria)/ Mate Pavic (Croatia), scor 5-7, 7-5, 7-6 (2), 3-6, 13-11, dupa patru ore si 39 de minute de joc.

UPDATE 22:40 Finala de dublu masculin a fost intrerupta din cauza intunericului, la scorul de 11-11 in setul decisiv.Partida se va relua dupa ce va fi tras acoperisulsi va fi pornita nocturna.

UPDATE 22:30 Monica Niculescu mai are de asteptat pana la inceperea meciului. In finala de dublu masculin, perechile Kubot/Melo si Marach/Pavic se afla la egalitate in decisiv, scor 10-10, dupa 4 ore si 28 de minute de joc. In setul al cincilea nu se joaca tie-break.

Este cea mai buna performanta pentru Monica Niculescu in proba de dublu la un turneu de Grand Slam, dupa sferturile de finala de la Roland Garros (2010) si Australian Open (2012).

In varsta de 29 de ani, Niculescu este a doua romanca ajunsa intr-o finala a unui turneu de Grand Slam la dublu feminin, dupa Virginia Ruzici (titlu la Roland Garros si finala la Wimbledon in 1978, cu Mima Jausovic).

Monica Niculescu a castigat 8 titluri in cariera de dublu: 2017 - Biel/Bienne (alaturi de Hsieh); 2016 - Shenzhen (/King), Washington DC (/Wickmayer), New Haven (/Mirza); 2014 - Shenzhen, Hobart (/Koukalova); 2012 - Hobart (/Begu); 2009 - Budapest (/Kleybanova).

Romanca a mai disputat alte 15 finale: 2017 - Wimbledon (/Chan), 2016 - Montreal (/Halep), Luxembourg (/Tig); 2015 - Hobart (/Diatchenko), Wuhan, Moscow (/Begu); 2014 - Katowice (/Koukalova); 2013 - Eastbourne (/Koukalova); 2012 - Guangzhou (/Gajdosova), Luxembourg (/Begu); 2011 - Baku (/Voskoboeva); 2010 - Hobart (/Y.Chan), Prague (/Szavay); 2009 - Stanford (/Y.Chan); 2008 - New Haven (/Cirstea).