Simona Halep, cap de serie numarul 2 si locul 2 WTA, a castigat o partida dificila contra chinezoaicei Shuai Peng, locul 37 WTA, calificandu-se in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Halep a avut nevoie de o ora si 39 de minute pentru a o invinge pe Shuai, care a reusit sa o puna de mai multe ori in dificultate. In primul set, jucatoarea noastra a fost condusa cu 3-1, insa a revenit si s-a impus cu 6-4. Actul al doilea a fost unul extrem de echilibrat, ajungandu-se in tie-break, unde numarul 2 WTA a salvat o minge de set inainte de a fructifica cea de-a doua minge de meci.

In runda urmatoare, Halep o va intalni pe Viktoria Azarenka (Belarus), fosta numar unu mondial, situata in prezent pe pozitia 683, care a trecut de britanica Heather Watson (locul 102 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-4, dupa doua ore si cinci minute de joc.

Pentru calificarea in optimi, Halep va primi un cec in valoare de 167.000 de euro si 240 de puncte WTA.

Halep vs Azarenka:

2012, Doha (optmi): 6-3, 6-1 pentru Viktoria Azarenka

2012, Linz (optimi): 6-1, 6-1 pentru Viktoria Azarenka

2015, US Open (sferturi): 6-3, 4-6, 6-4 pentru Simona Halep.

In 2016, Vika a impresionat dupa ce a reusit "dubla" Indian Wells/ Miami. In iulie insa, a anuntat ca se retrage, fiind insarcinata. La finalul lui decembrie (2016), sportiva a nascut un baietel. Azarenka a revenit pe terenul de tenis in luna iunie, la turneul de la Mallorca.

In varsta de 27 de ani, Vika are in palmares doua titluri de Grand Slam: Australian Open, 2012 si 2013. A mai disputat doua finale la US Open, ambele pierdute (2012, 2013). La Wimbledon, jucatoarea din Belarus a ajuns de doua in semifinale, in 2011 si 2012.

Ce a spus Simona Halep

"Cred ca a fost o partida grea, a fost un nivel de tenis foarte inalt. Ea a jucat foarte bine, dar si eu am avut o evolutie de calitate. Sunt foarte multumita de modul in care am evoluat. Toate lucrurile au mers bine, conform planului.

"Nu voi lua meciul acesta ca pe un test. Il consider foarte important si consider ca a fost o disputa deschisa. Am fost pe teren doar noi doua si sunt constienta ca oricare dintre noi putea castiga. Am nevoie sa fiu concentrata, sa imi fac jocul asa cum stiu in continuare", a declarat Halep, potrivit Digi Sport.

Despre meciul cu Azarenka

"Va fi diferit acum, ultima oara cand am jucat ea nu era mama. Va fi o mare provocare pentru mine. Chiar daca a stat departe de teren un an, este o mare campioana si confruntarea va fi extrem de dificila. Voi iesi pe teren determinata, voi incerca sa joc cel mai bun tenis al meu. Am incredere in mine, trebuie sa fructific fiecare ocazie care mi se ofera. Dar meciul cred ca va fi unul deschis", a spus Simona.

Statistica meciului Halep vs Peng:

Asi: 5-2

Duble greseli: 1-2

Puncte castigate cu primul serviciu: 35/52 (67%) - 25/42 (60%)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 11/21 (52%) - 16/29 (55%)

Puncte castigate la fileu: 7/9 (78%) - 4/4 (100%)

Puncte de break castigate: 3/7 (43%) - 2/3 (67%)

Setul II

Simona a salvat o prima minge de set a lui Peng, iar apoi a avut sansa de a inchide meciul la 7-6, insa s-a oprit in timpul punctului pentru a cere challenge la o minge trimisa de chinezoaica pe linia de fund. Simona a fructificat a doua minge de meci si s-a impus la tie-break cu 9-7. Setul a doilea a durat o ora si doua minute.

Halep raspunde in acelasi mod, cu un game castigat la zero, si trimite setul in tie-break.

Simonaisi face servciul fara probleme, insa vine si randul chinezoaicei, care reuseste un game alb si preia conducerea: 6-5

Shuai Peng isi castiga serviciul si trece din nou in avantaj in al doilea act, dupa ce Halep a salvat o minge de break. Numarul 2 WTA serveste pentru a ramane in set.

Simona salveaza prima minge de break a chinezoaicei, insa Peng se apara foarte bine si o obliga pe Halep sa greseasca: 4-4

Simona face break-ul si rupe echilibrul in setul secund. Jucatoarea noastra a jucat mai agresiv in acest game si a fructificat a doua minge de break.

Halep comite si ea o prima dubla greseala, insa egaleaza la 15 gratie unui rever in lung de linie. Shuai trimite pe rand in afara terenului si in fileu, iar game-ul ii revine Simonei: 3-3.

Chinezoaica serveste perfect si de data aceasta isi castiga fara probleme serviciul, la zero.Shuai este din nou in avantaj, scor 3-2.

Halep finalizeaza cu un as si egaleaza din nou scorul: 2-2

Peng a condus cu 40-0, insa a Halep a revenit si a reusit sa egaleze. Primul punct al jucatoarei noastre a venit dupa o dubla greseala comisa (prima a meciului) de Shuai. Halep a profitat de greselile adversarei si a egalat la 40, insa game-ul i-a revenit chinezoacei. 2-1 pentru Shuai Peng.

Halep egaleaza situatia pe tabela, dupa un game controlat in totalitate.

INFO: Viktoria Azarenka (Belarus), fost numar unu mondial, a invins-o pe britanica Heather Watson (102 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-4, urmand sa o intalneasca pe invingatoarea dintre Halep si Peng.

Setul doi a inceput cu Peng la serviciu. Chinezoiaca se impune in primul game din setul doi, dupa ce Halep a avut doua sanse de break

Setul I

Chinezoiaca salveaza o prima minge de set, dar Simona profita de cea de-a doua sansa si se impune in prima mansa cu 6-4, dupa 38 de minute de joc

Halep reuseste break-ul la prima oportunitate si preia conducerea pentru prima data in aceasta partida. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea setului

Simonamentine ritmul bun de joc si isi castiga lejer serviciul, cendand un singur punct adversarei. Este 4-4.

Peng cere o reluare la un rever in lung de linie al Simonei, iar mingea este confirmata in teren. Chinezoaica profita de o pozitionare defectuoasa la fileu a Simonei si o paseaza superb: 40-30. Shuai intrerupe in cele din urma seria de game-uri castigate de Simona si trece din nou in avantaj

Simona serveste foarte bine si nu o lasa pe adversara sa isi faca jocul. Este egalitate, 3-3

Jucatorea noastra reuseste un game alb pe serviciul adversarei

Chinezoaica fructifica prima minge de break pe care o are si se distanteaza la 3-1. Halep este pusa in dificultate de Peng, care loveste puternic, iar mingile cad foarte aproape de linia de fund a terenului

Shuai Peng isi castiga game-ul de serviciu, insa cu ceva emotii. Halep a fost cea care condus de data aceasta cu 30-0, dar chinezoaica a reusit sa revina

Simona revine de la 0-30 si egaleazascorul pe tabela

Shuai Peng incepe in forta meciul, cu un game castigat la zero

Meciul a inceput cu jucatoarea din China la serviciu

Halep si Peng se afla la incalzire.

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit pana acum.

Cea mai buna performanta la Wimbledon a chinezoiacei este calificarea in optimi, in 2011, 2012 si 2014. Fosta ocupanta a locului 14 in 2011, ea a jucat o semifinala la US Open in 2014. Peng a fost lider mondial la dublu, proba in care s-a impus la Roland Garros, in 2014 si la Wimbledon, in 2013.

Parcursul de la Wimbledon

Turul I: Simona Halep vs Marina Erakovic (Noua Zeelenada, 129 WTA), scor 6-4, 6-1, dupa o ora si 13 minute

Turul II: Simona Halep vs Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 96 WTA), scor 7-5, 6-3, dupa o ora si 30 minute.

Turul I: Shuai Peng vs Marketa Vondrousova (Cehia, 79 WTA), scor 6-7(5), 6-0, 6-4, dupa doua ore si 6 minute

Turul II: Shuai Peng vs Carla Suarez-Navarro (Spania, 27 WTA), scor 6-2, 6-2, dupa o ora si 4 minute.

Ce a facut Simona de-a lungul timpului la Wimbledon:

2011 - Turul II: eliminata de Serena Williams (SUA), scor 3-6, 6-2, 6-1

2012 - Turul I: eliminata de Anabel Medina Garrigues (Spania), scor 3-6, 6-1, 6-2

2013 - Turul II: eliminata de Na Li (China), scor 6-2, 1-6, 6-0

2014 - Semifinale: eliminata de Eugenie Bouchard (Canada), scor 7-6(5), 6-2

2015 - Turul I: eliminata de Jana Cepelova (Slovacia), scor 5-7, 6-4, 6-3

2016 - Sferturi: eliminata de Angelique Kerber, scor 7-5, 7-6(2)

Ce a facut Shuai Peng de-a lungul timpului la Wimbledon:

2004, Turul I: eliminata de Silvia Farina Elia (Italia), scor 6-0, 6-4

2006, Turul III: eliminata de Flavia Pennetta (Italia), scor 6-2, 6-3

2007, Turul I: eliminata de Hana Sromova (Cehia), scor 6-4, 6-4

2008, Turul III: eliminata de Alla Kudryavtseva (Rusia), scor 6-3, 1-6, 6-4

2009, Turul II: eliminata de Agnieszka Radwanska (Polonia), scor 6-2, 6-7(6), 9-7

2011, Optimi: eliminata de Maria Sharapova (Rusia), scor 6-4, 6-2

2012, Optimi: eliminata de Maria Kirilenko (Rusia), scor 6-1, 6-7(6), 6-3

2013, Turul II: eliminata de Marina Erakovic (Noua Zeelanda), scor 7-6(6), 6-2

2014, Optimi: eliminata de Petra Kvitova (Cehia), scor 6-3, 6-2

2016, Turul I: eliminata de Sloane Stephens (SUA), scor 7-6(5), 6-2.