Parcursul Irinei Begu la Wimbledon s-a oprit in turul al doilea, numarul 69 WTA fiind invins in trei seturi, scor 6-7(3), 6-2, 3-6, de Ana Konjuh, favorita numarul 27 a competitiei de la All England Club.

Irina Camelia BeguFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
  • A fost prima victorie a Anei impotriva Irinei, scorul intalnirilor directe fiind acum 1-1.
  • Dupa traseul de la Wimbledon, Irina Begu va primi 57.000 de lire sterline (65.000 de euro) si 70 de puncte in ierarhia WTA.

Desfasurarea LiveText a partidei Irina Begu vs Ana Konjuh:

De la 30-0, Irina isi pierde putin busola, rateaza si un voleu din apropierea fileului, iar Ana are minge de meci...Begu rateaza o dreapta in lung de linie, iar croata se califica in turul trei de la Wimbledon. Partida a durat doua ore si 13 minute.

Konjuh se concentreaza si serveste foarte bine, desprinderea la 40-0 vine in doar cateva zeci de secunde. Begu se agata de fiecare minge (si bine face), iar rabdarea ii este rasplatita: 40-40. Irina "scapa" o dreapta mult in afara terenului, iar apoi croata isi castiga serviciul. Este 5-3 pentru Konjuh

Multe rasturnari de situatie, Irina face si o dubla greseala, iar Ana "se trezeste" cu un break pe tabela venit parca de nicaieri. Moment dificil pentru Begu, croata va servi pentru desprinderea la 5-3 in setul decisiv

Game lejer pentru Ana: a servit bine, nu i-a dat sperante Irinei: 3-3

La 30-30, Irina serveste un as, bun moment pentru o asemenea executie. Ana este insa agresiva pe un serviciu doi moale, egalitate. Game-ul se prelungeste. Al doilea as din acest game pentru Begu. Pauza dintre game-uri o gaseste pe Irina in avantaj: 3-2. Este un set in care cele mai mici detalii vor face diferenta

Ana se "trezeste" rapid, isi castiga serviciul si egaleaza la doi. Croata nu i-a permis Irinei sa se distanteze pe tabela

Konjuh greseste mai mult in ultimele doua game-uri, iar Irina primeste cu mare placere cadourile. Begu trece pentru prima data in avantaj in setul decisiv: 2-1

Din fericire, Irina "produce" niste lovituri frumoase, iar backhandul in cross lung face diferenta si ii aduce jucatoarei noastre rebreak-ul. Este 1-1 in decisiv

Ana loveste frumos cu un forehand din alergare, iar Irina nu mai are ce face...Vine break-ul, inceput nefast de set decisiv pentru Begu (se poate sa fi intervenit putin si relaxarea dupa castigarea setului al doilea)

Ana nu mai gestioneaza la fel de bine momentele importante, iar setul se incheie cu o dubla greseala a croatei: 6-2 pentru Begu. Vom avea set decisiv in disputa de pe terenul 17 de la Wimbledon

Debutul de game i-a apartinut croatei (30-0), insa pas cu pas Irina a reusit sa revina: nu a avut lovituri spectaculoase, dar a reusit sa o puna pe Ana in situatii din care se poate gresi mult mai usor. Un game incalcit a fost castigat de Begu, jucatoarea noastra s-a desprins la 5-2 in setul al doilea

Dupa atatea sanse ratate (10 mingi de break in total), Irina face in sfarsit mai mult si castiga pe serviciul adversarei. De la 15-40, Begu nu a mai irosit sansele si a profitat si de serviciul doi al adversarei: 4-2

Game cu multe erori de ambele parti, dar si cu o dreapta inside-in superba a Anei. Pe un joc de uzura, Irina isi castiga serviciul si trece inca o data cu un pas in fata adversarei in acest al doilea set...

Ana are inca un game greu de serviciu, Irina ajunge in situatia de a avea inca o minge de break, insa este tradata de retur (nu a avut nici pozitionarea ceva mai fericita). Se repeta acelasi scenariu: Konjuh este sub presiune, insa salveaza sansele de break cu ajutorul serviciului...In loc de 3-1, este 2-2

Irina are parte de un game cu ceva dificultati, insa este randul ei ca sa se salveze cu ajutorul serviciului. Jucatoarea noastra trece din nou in avantaj pe tabela: 2-1. Senzatia este insa aceea ca Begu nu joaca la adevarata valoare, este capabila de mult mai mult decat atat...

De la 30-0, Irina pare sa aiba bratul mai relaxat: castiga frumos doua puncte cu forehandul, iar apoi isi procura o minge de break (a opta din acest meci). Din pacate, Ana joaca bine in momentele de presiune, serviciul o ajuta, iar game-ul ii revine. 1-1

Irina "strange randurile", serveste bine si castiga un game de moral: 1-0

Tie-break-ul a fost, din pacate, unul slab pentru Irina. Jucatoarea noastra a fost mereu in urma adversarei, atat la nivel de lovituri, cat si pe tabela. Croata a avut 2-0, 3-1 si 4-2 la schimbarea terenului. Pe mai multe erori ale Irinei (mingi moi, fara adancime), Konjuh a fortat si a avut, meritat, castig de cauza: 7-3

Irina serveste bine intr-un moment important al setului: 40-0. Game-ul ii revine la zero, vom avea tie-break.

Begu trece foarte bine peste game-ul de mai devreme, se "duce" la 40-0, insa Ana isi revine gratie serviciului (40-40). Ce sansa a ratat Irina: croata a castigat cinci puncte a rand si si-a salvat game-ul de serviciu. Konjuh conduce acum cu 6-5

Irina greseste in doua randuri, cel mai greu este sa inchizi un set...(0-30). Trei mingi de break, dupa o dubla greseala (0-40). Begu nu face fata presiunii, iar croata profita si face break-ul la ultima strigare: 5-5

Aflata sub presiunea scorului, Ana face pasul in teren, este agresiva si i-a dat vreo sansa Irinei. Este 5-4, iar acum Begu va servi pentru castigarea primulul set al disputei

De la 30-0, Irina are o cadere, iar Ana (agresiva) ajunge in situatia sa aiba minge de break (prima a ei de pana acum). Dreapta in cross lung aduce insa egalitatea. Mai activa pe picioare, Begu serveste bine si se desprinde la 5-3

Pe un serviciu doi, Irina returneaza cu rama si pierde punctul (15-15). Vine o dubla greseala, ar putea fi un moment bun pentru un break. Se face 15-40, Ana nu se coordoneaza bine la o lovitura si rateaza executia. Konjuh scoate din joben o scurta perfecta: egalitate. Ana este moale pe picioare, iar Irina profita si sparge monotonia: face break-ul, primul al disputei

Ana nu sta grozav la capitolul retur in acest game, iar Irina tine pasul si modifica scorul la 3-3

Este liniste, iar ritmul scazut al meciului ar putea favoriza (cel putin in acest debut de partida) un somn profund pentru unii...Ana face o dubla greseala, dar avantajul de pe tabela ii permite si asa ceva. Croata isi castiga lejer game-ul de serviciu si conduce cu 3-2 in primul set

De la 30-0, Ana revine si egaleaza. O scurta si un passing o ajuta pe Begu, avantaj pentru ea in game (40-30). Cele doua au schimburi de doar cateva lovituri, dupa care una comite o eroare nefortata (egalitate). Dupa mai multe minute, un as ii aduce Irinei castigarea game-ului. Este 2-2 in acest moment, Irina a trecut cu bine peste primul test de la serviciu.

Ana loveste precis cu forehandul, deschide bine terenul, iar apoi face diferenta cu un contre-pied. Nu este prea mult ritm in acest debut de partida. Konjuh rateaza un voleu drive, game-ul se complica. Pe un retur prea lung, Irina rateaza o sansa de break. Croata isi salveaza serviciul si trece din nou in avantaj: 2-1

Irina serveste foarte bine, se desprinde la 40-0 fara mare efort. Vine si prima dubla greseala a disputei. Fara probleme pentru Begu, situatia este sub control, egalitate: 1-1

Partida a inceput cu Ana la serviciu. Game cu schimburi scurte, de incalzire. Konjuh a profitat de avantajul serviciului si a modificat pentru prima data tabela: 1-0

Irina Begu (69 WTA) vs Ana Konjuh (29 WTA - cap de serie numarul 27)

2017, Wimbledon (iarba): 7-6(3), 2-6, 6-3 pentru Konjuh

2015, Roland Garros (zgura): 6-2, 6-0 pentru Begu.