​WTA Eastbourne: Simona Halep, in optimi dupa ce a invins-o pe Ying-Ying Duan

Miercuri, 28 iunie 2017, 14:47 Sport | Tenis

Simona Halep
Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, s-a calificat, miercuri, in optimile de finala ale turneului de categorie Premier de la Eastbourne, dupa ce a invins-o in trei seturi pe chinezoaica Ying-Ying Duan (locul 64 WTA), jucatoare venita din calificari, scor 3-6, 6-3, 6-2.

Confruntarea dintre Halep si Duan a inceput marti, dar a fost intrerupta din cauza ploii, in primul set, la scorul de 2-1 pentru jucatoarea din China.

Partida a durat o ora si 44 de minute.

In optimi, Halep o va intalni pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria, locul 149 WTA), jucatoarea care a invins-o pe Monica Niculescu (51 WTA), scor 6-0, 6-4, dupa o ora si doua minute de joc. Partida dintre Halep si Pironkova se va disputa tot miercuri, dar nu mai devreme de ora 18:30, fiind al patrulea meci de pe Terenul 4.

Halep si Pironkova s-au mai confruntat o singura data, in 2015, in optimi la Dubai, Simona castigand cu 6-4, 6-3.

Calificarea in optimi la Eastbourne este recompensata cu 9.850 de dolari si cu 55 de puncte WTA.

Ce a spus Simona Halep

"Ea a lovit mingea puternic, a fost greu sa returnez, dar acum abia astept sa mai joc un meci azi. A fost important sa fac break la 1-1 in setul trei, apoi mi-am spus ca trebuie sa-mi fac serviciul. Imi place aici, deja sunt de o saptamana, imi plac terenurile si sper sa stau cat mai mult aici. Nu am jucat tenis pana aici, dupa Roland Garros, am avut o perioada in care m-am simtit bine. Aici nu este doar o pregatire pentru Wimbledon, vreau sa castig fiecare meci, vreau sa dau tot ce e mai bun in fiecare zi", a declarat Halep la finalul meciului, potrivit News.ro.

Tot miercuri, Sorana Cirstea, locul 62 WTA, o va intalni pe Johanna Konta, locul 7 WTA si cap de serie numarul 5. Partida este a treia pe terenul central si va incepe dupa ora 16.00.

Ultimul punct al partidei dintre Halep si Duan:

Vezi aici o lovitura superba reusita de Halep:

In functie de rezultatele Simonei Halep si de cele ale germanei Angelique Kerber la acest turneu, romnaca poate urca in premiera pe locul I WTA.

"Aegon Tennis Eastbourne" se disputa in perioada 25 iunie - 1 iulie, pe iarba. Ultima castigatoare este Dominika Cibulkova. Competitia face parte din categoria "WTA Premier" si are premii totale in valoare de $753,900.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.