​Dupa o revenire fantastica in sferturi (a fost condusa cu 6-3 si 5-1, iar apoi a supravietuit si unei mingi de meci), Simona Halep o va intalni pe Karolina Pliskova in penultimul act de la Roland Garros. Va fi a patra semifinala de Grand Slam din cariera pentru Simo: Roland Garros 2014, Wimbledon 2014, US Open 2015 si Roland Garros 2017. Meciul de pe "Philippe Chatrier" va incepe undeva in jurul orei 19:00, urmand sa fie in direct pe Eurosport 1 si LiveText pe HotNews.ro.

Halep vs PliskovaFoto: rolandgarros.com

Importanta sporita

Pe langa o eventuala calificare in finala unui Grand Slam, pentru cele doua jucatoare exista si miza locului 1 mondial. Cu o victorie impotriva Simonei, Karolina si-a asigurat prima pozitie in ierarhia WTA, indifererent de rezultatul din finala.

De partea cealalta, daca va ridica trofeul deasupra capului, Simona va deveni prima jucatoare din Romania care se va afla pe locul 1 in clasamentul WTA.

Cum trebuie jucat impotriva Karolinei

Karolina Pliskova este o jucatoare puternica din punct de vedere fizic, cu un serviciu care poate rivaliza in multe momente cu cele din circuitul ATP. Cehoaica "plesneste" mingea pe forehand, lovitura ei preferata. Daca este lasata sa isi faca jocul de forta, Pliskova este greu de invins, acest lucru simtindu-l si Serena Williams, jucatoare invinsa in semifinalele de la US Open (2016) de Karolina.

Simona va avea nevoie de o deplasare fantastica, de retururi plasate si de variatie in joc. Halep trebuie sa o deplaseze in continuu pe Karolina, o jucatoare de 1,86 metri.

Simona Halep vs Karolina Pliskova

4 WTA - 3 WTA

Ani: 25-25

Victorii/ infrangeri in acest an: 23/6 vs 32/8

Titluri in 2017: 1-2

Titluri in cariera: 15-8.

De-a lungul timpului, Halep si Pliskova s-au intalnit de cinci ori, scorul fiind 4-1 pentru Simona. Singura victorie a jucatoarei din Cehia a venit la FedCup (in 2016 - la Cluj-Napoca).

2016, Montreal: 6-3, 6-3 pentru Halep

2016, FedCup, Cluj-Napoca: 6-7(4), 6-4, 6-2 pentru Pliskova

2016, Sydney: 6-4, 7-5 pentru Halep

2015, Indian Wells: 6-4, 6-4 pentru Halep

2015, Dubai: 6-4, 7-6(4) pentru Halep.

Pe zgura, suprafata sa favorita, Simona a adunat pana acum 92 de victorii si 38 de infrangeri de-a lungul carierei.

Simona Halep a pierdut pana in semifinale un singur set, in timp ce Karolina Pliskova a pierdut doua.

Timp petrecut pe teren pana in semifinale: 6h 53 min Simona vs 7 h 59 min Karolina.

Traseul pana in semifinale:

Simona Halep

Turul I: Simona Halep -Jana Cepelova (Slovacia - 89 WTA) 6-2, 6-3, dupa o ora si 9 minute

Turul II: Simona Halep - Tatjana Maria (Germania - 102 WTA) 6-4, 6-3, dupa o ora si 24 de minute

Turul III: Simona Halep -Daria Kasatkina (Rusia - 28 WTA) 6-0, 7-5, dupa o ora si 18 minute.

Optimi: Simona Halep - Carla Suarez Navarro (Spania - 23 WTA), 6-1, 6-1 dupa o ora

Sferturi: Simona Halep - Elina Svitolina (Ucraina - 6 WTA), 3-6, 7-6(6), 6-0 dupa doua ore si 6 minute.

S-ar putea sa te intereseze si:

Simona Halep vs Elina Svitolina 3-6, 7-6 (6), 6-0/ "Greu de ucis", varianta romaneasca - Simona Halep, in semifinale la Paris

Karolina Pliskova: Meciul cu Simona Halep va fi urias. Va trebui sa fiu agresiva si sa pun presiune pe Simona

Simona Halep dupa victoria impotriva Elinei Svitolina: "Nu prea stiu cum am revenit"

Simona Halep: Nu mi-am dat seama ca Svitolina a avut minge de meci.