Johanna Konta (cap de serie numarul sapte) a plecat de la Roland Garros dupa primul meci disputat, britanica fiind invinsa in runda inaugurala de Hsieh Su-Wei (109 WTA), din Taiwan, scor 1-6, 7-6(2), 6-4.

Johanna Konta, eliminata de la Roland GarrosFoto: rolandgarros.com

Cunoscuta mai degraba in circuit din turneele de dublu (acolo unde a castigat Roland Garros-ul in 2014 si Wimbledon-ul in 2013), Hsieh a produs o mare surpriza pe "Philippe Chatrier", acolo unde a reusit sa revina si sa castige meciul cu Konta, dupa ce a pierdut primul set cu 6-1.

Cu un joc atipic: executa pe forehand mult slice (ceva asemanator cu Monica Niculescu),Hsieh Su-Wei a variat foarte bine jocul, reusind sa o scoata din ritm pe Johanna cu multe scurte. De asemenea, jocul la fileu a fost un punct forte, vazandu-se experienta bogata capatata in competitiile de dublu.

Cu toate ca a incercat pana in ultimul moment sa revina si sa schimbe soarta disputei, Johanna Konta s-a recunoscut invinsa dupa o partida care a durat doua ore si 15 minute.