Monica Niculescu (53 WTA) a parasit turneul de la Roland Garros in turul intai, jucatoarea noastra fiind invinsa in doua seturi, scor 7-5, 6-1, de Anett Kontaveit (Estonia, 52 WTA). Nici Ana Bogdan nu a avut o zi mai buna: a fost depasita, scor 6-3, 6-4, de Ons Jabeur (Tunisia, 113 WTA), in aceeasi faza a competitiei.

Monica NiculescuFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Dupa un prim set echilibrat (7-5), Monica nu a mai putut tine ritmul cu adversara, setul al doilea fiind unul pierdut la unu (6-1). Partida a durat o ora si 21 de minute. Monica nu a reusit niciun as, a comis trei duble greseli si a castigat in total 51 de puncte (fata de 75 ale adversarei).

Jabeur a castigat dupa o ora si 23 de minute meciul cu Ana Bogdan, scor 6-3, 6-4.

Pentru parcursul de la Roland Garros, Monica Niculescu si Ana Bogdan vor primi cate 35.000 de euro. Monica isi va adauga 10 puncte in ierarhia WTA de simplu, iar Ana 50 de puncte (in plus sunt cele castigate in calificari).

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la Roland Garros.