Cap de serie numarul trei, Simona Halep a avut nevoie doar de 56 de minute pentru a castiga meciul cu jucatoarea americana Coco Vandeweghe (locul 20 WTA), obtinand astfel calificarea in semifinalele turneului de categorie "Premier Mandatory" de la Madrid. Halep a profitat de numeroasele greseli ale adversarei sale si s-a impus cu 6-1, 6-1.

In penultimul act al competitiei, Halep o va intalni pe Anastasija Sevastova (Letonia, locul 22 WTA), care a invins-o pe Kiki Bertens (Olanda, locul 19 WTA), scor 6-3, 6-3. Ultima intalnire intre cele doua jucatoare a avut loc la sfarsitul lunii aprilie, in sferturile turneului "Premier" de la Stuttgart. Halep s-a impus cu 6-3, 6-1. Mai multe detalii aici.

Intalniri directe Halep vs Sevastova: 3-3

2009, La Palma (Hard): 6-2, 7-6(4) pentru Anastasija Sevastova

2010, Bad Gastein (Zgura): 5-7, 6-1, 5-0 pentru Anastasija Sevastova

2011, Copenhaga (Hard): 6-7(5), 7-6(4), 6-0 pentru Simona Halep

2011, Luxemburg (Hard): 6-2, 6-2 pentru Anastasija Sevastova

2016, Bucuresti (Zgura): 6-0, 6-0 pentru Simona Halep

2017, Stuttgart (Zgura): 6-3, 6-1 pentru Simona Halep.

Calificarea in semifinalele turneului "Premier Mandatory" ii aduce Simonei un cec in valoare de 257.555 de euro si 390 de puncte WTA.

Este a treia oara cand Simona ajunge in semifinalele turneului de la Madrid, dupa editiile din 2014 si 2016.

Tot joi, Halep va juca si in turneul de dublu, alaturi de Irina-Camelia Begu, urmand sa intalneasca perechea Sania Mirza (India)/Yaroslava Shvedova (Kazahstan).

Setul II

Setul doi a inceput cu Vandeweghe la serviciu. Simona isi continua forma buna din prima parte a meciului si incepe cu break setul secund. Vandeweghe a condus cu 40-0, Simona a reusit sa egaleze, ceea ce a facut-o pe americanca sa arunce cu racheta in aer. Halep isi castiga serviciul si conduce cu 2-0. Inca un break reusit de Halep, care finalizeaza cu o lovitura superba in lung de linie: 3-0. Romanca joaca perfect si profita de orice eroare a adversarei sale. Halep isi face serviciul si se distanteaza la 4-0.

Dupa 9 game-uri consecutive castigate de Halep, Coco reuseste sa isi faca serviciul pentru prima data. Halep conduce cu 30-0 in game-ul sase din setul secund, insa meciul s-a intrerupt din cauza ploii. Se trage acoperisul pe arena Manolo Santana, iar partida se reia. Americanca reuseste sa egaleze la 40, dar a treia favorita a competitiei de la Madrid se impune in cele din urma. Este 5-1 pentru Simona Halep. Jucatoarea noastra ramane concentrata si bifeaza inca un break: 6-1, dupa 31 de minute de joc.

Setul I

Meciul a inceput cu Simona Halep la serviciu.Jucatoarea noastra isi adjudeca primul game la 15. Americanca a returnat in afara terenului ultima minge trimisa Halep. Vandeweghe serveste puternic si egaleaza scorul.Game solid facut de Halep, care isi castiga fara probleme serviciul: 2-1. Dupa o eroare cu reverul a americancei, Halep beneficiaza de prima minge de break. Coco se apropie la 40-30, insa Halep se impune in cele din urma pe serviciul adversarei si se distanteaza la 3-1.

Simona isi consolideaza fara emotii avatanjul break-ului. Americanca greseste tot mai mult, trimite pe rand in plasa fileului, apoi in afara terenului. Prima dubla greseala a meciului este comisa de americanca si Halep are o noua sansa de break. Simona o paseaza superb pe Vandeweghe si reuseste break-ul. Este 5-1 in favoarea Simonei Halep. Jucatoarea noastra inchide primul set cu un ace: 6-1, dupa doar 25 de minute.

Simona Halep si Coco Vandeweghe nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA.

Parcursul celor doua jucatoare:

Turul I: Simona Halep - Kristyna Pliskova (48 WTA) 6-1, 6-2, dupa 58 de minute

Turul II: Simona Halep - Roberta Vinci (34 WTA) 6-3, 2-6, 7-6 (2), dupa o ora si 57 de minute

Optimi: Simona Halep - Samantha Stosur (26 WTA) 6-4, 4-6, 6-4, dupa o ora si 53 minute.

Turul I: Coco Vandeweghe - Anett Kontaveit (66 WTA) 6-4, 7-6 (7), dupa o ora si 37 de minute

Turul II: Coco Vandeweghe - Laura Siegemund (35 WTA) 6-2, 4-6, 6-3, dupa doua ore si 16 minute

Optimi: Coco Vandeweghe - Carla Suarez-Navarro (24 WTA) 5-7, 6-4, 7-5, dupa doua ore si 28 de minute.

Cine a castigat turneul WTA de la Madrid de-a lungul timpului:

2016 - Simona Halep (6-2, 6-4 cu Dominika Cibulkova)

2015 - Petra Kvitova (6-1, 6-2 cu Svetlana Kuznetsova)

2014 - Maria Sharapova (1-6, 6-2, 6-3 cu Simona Halep)

2013 - Serena Williams (6-1, 6-4 cu Maria Sharapova)

2012 - Serena Williams (6-1, 6-3 cu Victoria Azarenka) - singura editie disputata pe zgura albastra

2011 - Petra Kvitova (7-6(3), 6-4 cu Victoria Azarenka)

2010 - Aravane Rezai (7-2, 7-5 cu Venus Williams)

2009 - Dinara Safina (6-2, 6-4 cu Caroline Wozniacki)

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la Madrid.