Cap de serie numarul trei, Simona Halep a dominat de-o maniera categorica partida disputata impotriva Kristynei Pliskova (locul 58 WTA), adjudecandu-si victoria dupa numai 58 de minute. A patra jucatoare a lumii s-a impus in doua seturi, scor 6-1, 6-2, si s-a calificat astfel in turul doi al turneului de categorie "Premier Mandatory" de la Madrid.

Simona HalepFoto: porsche-tennis.de

A fost prima intalnire dintre dintre cele doua jucatoare. Kristina este sora geamana a Karolinei Pliskova, numarul trei WTA.

Pentru calificarea in turul doi, Halep va primi un cec in valoare de 32.260 de euro si 65 de puncte WTA.

In runda urmatoare, Halep o va infrunta pe italianca Roberta Vinci (locul 36 WTA), care a trecut de Daria Kasatkina, scor 6-1, 1-6, 6-1.

Simona Halep si Roberta Vinci s-au mai intalnit de sase ori pana in prezent, scorul fiind 4-2 in favoarea romancei.

Intalniri directe:

2012, Paris (turul I): 6-4, 6-4 pentru Roberta Vinci

2012, Barcelona (optimi): 6-1, 6-3 pentru Simona Halep

2013, Paris (turul I): 6-0, 6-3 pentru Roberta Vinci

2013, Roma (optimi): 6-4, 6-2 pentru Simona Halep

2013, 'S-Hertogenbosch (optimi): 6-0, 6-1 pentru Simona Halep

2014, Bucuresti (finala): 6-1, 6-3 pentru Simona Halep.

Simona este ultima castigatoare a turneului de la Madrid. Romanca a invins-o in finala editiei trecute a competitiei pe Dominika Cibulkova, scor 6-2, 6-4.

Donna Vekic - Yulia Putintseva 6-3 6-4

Lauren Davis - Monica Puig 6-3 4-6 7-6(3)

Catherine Bellis - Daria Gavrilova 7-5 5-7 6-2

14-Kristina Mladenovic - Ana Konjuh 5-7 6-3 0-0 (abandon Konjuh)

1-Angelique Kerber - Timea Babos 6-4 6-2.

Desfasurarea livescore a partidei Halep vs Pliskova:

Setul II

Halep incepe perfect si setul secund, castigand pe serviciul adversarei. Halep duce scorul la 2-0, dupa un game in care i-a cedat un singur punct cehoaicei. Kristyna Pliskova castiga primul game din setul secund si al doilea din aceasta confruntare. Romanca ramane concentrata si isi face serviciul cu mare usurinta: 3-1. Un nou break reusit de Halep. Jucatoarea noastra domina categoric jocul si se distanteaza la 5-1. Cehoaica salveaza o minge de meci si isi face serviciul, dar Halep va servi pentru a inchide meciul. Romanca isi castiga serviciul, dupa ce a salvat si doua mingi de break: 6-2 dupa 32 de minute de joc.

Setul I

A inceput meciul cu Simona Halep la serviciu. Jucatoarea noastra castiga fara emotii primul game al partidei, insa Kristyna isi face si ea serviciul. Un nou game solid al romancei, care preia din nou avantajul pe tabela: 2-1. Halep fructifica prima minge de break pe care o are si se distanteaza in primul set. Simona se deplaseaza bine, este agresiva si castiga cel mai lung game de pana acum, dupa ce a salvat si doua mingi de break. Pliskova salveaza o minge de break, dar sportiva noastra se impune in cele din urma pe serviciul adversarei. A patra jucatoare a lumii castiga la 0 ultimul game al primului set. Halep se impune cu 6-1, dupa doar 26 de minute.

Cine a castigat turneul WTA de la Madrid de-a lungul timpului:

2016 - Simona Halep (6-2, 6-4 cu Dominika Cibulkova)

2015 - Petra Kvitova (6-1, 6-2 cu Svetlana Kuznetsova)

2014 - Maria Sharapova (1-6, 6-2, 6-3 cu Simona Halep)

2013 - Serena Williams (6-1, 6-4 cu Maria Sharapova)

2012 - Serena Williams (6-1, 6-3 cu Victoria Azarenka) - singura editie disputata pe zgura albastra

2011 - Petra Kvitova (7-6(3), 6-4 cu Victoria Azarenka)

2010 - Aravane Rezai (7-2, 7-5 cu Venus Williams)

2009 - Dinara Safina (6-2, 6-4 cu Caroline Wozniacki)

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la Madrid.