Irina-Camelia Begu (cap de serie numarul 3 si locul 33 WTA) a revenit, marti, de la 0-3 si 1-4 in setul decisiv al meciului cu Tatjana Maria (locul 103 WTA), reusind sa se califice in turul doi al turneului WTA de la Istanbul - competitie dotata cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Irina Camelia BeguFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Begu s-a impus in meciul din runda inaugurala cu scorul de 1-6, 6-1, 7-5, dupa doua ore si 14 minute, informeaza News.ro.

In turul doi, Irina-Camelia Begu o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Kristina Kucova (Slovacia), locul 94 WTA, si Kirsten Flipkens (Belgia), pozitia 93 in clasamentul mondial.

Pentru calificarea in turul doi la Istanbul, Begu va primi 30 de puncte WTA si un cec in valoare de 3.400 de dolari.