Jucatoarea romana de tenis Irina Begu a fost invinsa de rusoaica Daria Kasatkina, cu 6-4, 6-1, vineri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 710.900 dolari, scrie Agerpres.

Begu (26 ani, 33 WTA), cap de serie numarul zece, a pierdut dupa o ora si 12 minute in fata unei adversare de 19 ani, care ocupa locul 42 in ierarhia mondiala.

Romanca s-a oprit pentru a treia oara consecutiv in sferturile de finala ale competitiei, dupa ce la precedentele doua editii a fost invinsa de fiecare data de Angelique Kerber (Germania).

Begu a inceput foarte bine meciul, a condus cu 2-0, dar apoi a urmat o cadere, materializata in patru ghemuri adjudecate de Kasatkina. Irina a reusit sa revina si sa egaleze, 4-4, dar rusoaica a reusit un nou break, iar apoi a incheiat setul cu 6-4.

In setul al doilea, Kasatkina a inceput cu break, dar Begu si-a recuperat ghemul, dupa care rusoaica a dictat ritmul jocului, castigand setul cu un sec 6-1.

Irina Begu a avut procentaje foarte slabe la punctele facute cu ambele servicii ￯ 44% cu primul, 29% cu al doilea.

Begu va primi un cec de 17.858 dolari si 100 de puncte WTA.

Irina a inceput anul 2017 cu o infrangere chiar in fata Dariei Kasatkina, in primul tur la Brisbane, cu 3-6, 3-6. Kasatkina a invins-o pe Irina si in primul tur la Doha, in februarie, cu 3-6, 6-1, 7-5. Rusoaica (19 ani, 42 WTA) are acum 4-1 in meciurile directe cu Begu, singura victorie a Irinei venind pe zgura, anul trecut, la Roma, in optimi, cu 6-1, 6-4. Prima confruntare a fost adjudecata de Kasatkina, in 2015, la Moscova (6-3, 3-6, 6-3, in optimi).