Roger Federer s-a calificat cu emotii in semifinalele turneului Masters de la Miami, dupa un meci de trei seturi cu cehul Tomas Berdych, cap de serie numarul 10. Campion la Miami in 2005 si 2006, elvetianul a condus cu 5-2 in setul decisiv, insa Berdych a revenit uimitor si a egalat scorul la 5. In tie-break, Federer a salvat doua mingi de meci si si-a adjudecat in cele din urma victoria: scor 6-2, 3-6, 7-6 (8-6).

Federer a avut nevoie de o ora si 59 de minute pentru a se impune in fata lui Berdych. In urma acestui rezultat, elvetianul conduce cu 18-6 in intalnirile directe cu jucatorul din Cehia.

Cap de serie numarul patru, Fedex il va intalni in semifinale pe australianul Nick Kyrgios, cap de serie numarul 12, care a trecut de germanul Alexander Zverev, scor 6-4, 6-7, 6-4.

Federer si Kyrgios s-au mai intalnit o singura data, in 2015, in turul al doilea al turneului de la Madrid, cand australianul a castigat cu 6-7 (2), 7-6 (5), 7-6 (12).